Brexit dovedl Británii na rozcestí, odkud všechny cesty vedou do pekla

Přestože vláda premiérky Mayové podpořila návrh dohody o britském odchodu z Evropské unie...

Brexit dovedl Británii na rozcestí, odkud všechny cesty vedou do pekla
 Redakce
Redakce

Přestože vláda premiérky Mayové podpořila návrh dohody o britském odchodu z Evropské unie, po dnešních Prime Minister's Questions je již téměř jisté, že brexitová dohoda neprojde přes Dolní sněmovnu Spojeného království. Toho si je premiérka Mayová vědoma, a proto prohlásila, že návrh brexitové dohody stále není konečnou verzí.

Aktuální verze dohody se stává nástrojem politického boje. Británie je rozhádanou zemí, která 133 dní před brexitem neví, za jakých podmínek bude Evropskou unii opouštět. Stále pravděpodobnější je takzvaný tvrdý brexit, který podle propočtů Mezinárodního měnového fondu přijde Británii na 6 procent hrubého domácího produktu. To by celou zemi uvrhlo do hluboké krize a vedlo k růstu nezaměstnanosti a propadu životní úrovně.

Reklama

 

V Británii se začíná mluvit o možnosti odchodu premiérky Mayové, což prosazuje vlivná skupina uvnitř Konzervativní strany. V takovém případě je možné, že se budou konat nové volby, které se však nestihnou uskutečnit před termínem brexitu. Navíc Evropská unie by v tomto případě ztratila partnera pro další vyjednávání.

Reklama

 

Do hry se vrací varianta nového referenda o brexitu, což prosazuje Liberální strana a významná část Dělnické strany. Konzervativní strana však tuto variantu odmítá s tím, že lidé se již jednou v referendu jasně vyjádřili. Je proto možné, že proběhne pouze takzvané malé referendum o tom, zda se brexit uskuteční podle dojednané dohody, nebo bez dohody.

 

Do úvah se dostává i možnost, že dojde k odsunutí brexitu na pozdější termín a mezitím se bude dál jednat. Takovou možnost by však musela jednomyslně odsouhlasit Evropská unie, což se nezdá být příliš pravděpodobné. Z ekonomického pohledu by však tato varianta byla vhodná, protože by k brexitu došlo až ve chvíli, kdyby s ním všichni souhlasili a mezitím by nevznikaly zbytečné náklady.


[sc:articleform id=12 articleid=712]




"Británie sama neví, co bude dál. Země se dostala na rozcestí, odkud všechny cesty vedou do pekla. Je nutné se začít připravovat na variantu tvrdého brexitu, který pro Británii bude zničující. Tvrdý brexit poškodí i hospodářství Evropské unie, ale ztráty se rozloží na více zemí a budou tak o poznání mírnější. Samotná Česká republika může přijít o část zahraničního obchodu, což přinese zpomalení ekonomického růstu."

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS






Líbil se Vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli:
Reklama

Vědomosti dne

Jak obchodovat s akciemi

Svět velkých financí a tradingu na burzách je nyní otevřenější, než kdy dřív. Investiční strategie, které byly dříve výsadou malé skupiny finančníků, jsou dnes přístupné každému, kdo si zřídí účet u brokera, kterých je celá řada. Než se ale investor vrhne do světa obchodování akcií, měl by znát základní termíny a principy.

Proč cena zlata stále roste?

Zlato je cenný kov, který provází lidstvo po tisíciletí. Vždy bylo symbolem bohatství a napříč věky vždy dokázalo udržet svou hodnotu. A právě v tom spočívá jeho přitažlivost pro investory. Je to aktivum, které dlouhodobě obstálo přes všechny krize a ekonomické turbulence. Proč je zlato dobrá investice a proč jeho cena dlouhodobě roste?

Jak začít investovat

Investování je jedním ze způsobů, jak se účinně bránit proti inflaci a ochránit své peníze. Základem však je, poznat nejprve své možnosti, preference a stanovit si realistická očekávání. Váš investiční plán by měl počítat se třemi základy investování - výnosem, rizikem a likviditou.

Reklama
Reklama