Polovodičový průmysl v USA kritizuje Bidena za plán omezení vývozu čipů
Obchodní skupiny z polovodičového a výrobního průmyslu, včetně svazu polovodičového odvětví SIA a svazu zastupujícího firmy vyrábějící nástroje pro výrobu čipů SEMI, zaslalo Bidenovi dopis, ve kterém si stěžují, že nové omezení vývozu s nimi nebylo konzultováno.
Podle nich takové změny mohou způsobit, že americké firmy přijdou o podíl na globálním trhu a omezení budou bránit inovacím a konkurenceschopnosti, uvedla agentura Reuters.
"Opět platí, že tyto připravované předpisy byly vypracovány bez náležitých konzultací s odvětvím a bez možnosti veřejného připomínkování, a to navzdory jejich dlouhodobým dopadům a ekonomickému a mezinárodnímu významu," uvádí se v dopise. Podle prezidenta a výkonného ředitele svazu SIA Johna Neuffera hrozí, že nová pravidla způsobí nezamýšlené a trvalé škody americké ekonomice a globální konkurenceschopnosti v oblasti polovodičů a umělé inteligence (AI) tím, že přenechají strategické trhy konkurentům.
Viceprezident pro vnější vztahy v čipové firmě Nvidia Ned Finkle v prohlášení označil opatření vlády za rozsáhlé a přehnané. Podle něj poškodí inovace, aniž bude dosaženo stanovených cílů národní bezpečnosti.
"Ačkoliv se tato pravidla maskují rouškou protičínského opatření, nijak by neposílila bezpečnost USA," uvedl. "Nová pravidla by znamenala kontrolu nad technologiemi po celém světě, včetně technologií, které už jsou široce dostupné v běžných herních počítačích a spotřebitelském hardwaru," dodal. Tržby mimo USA mají na tržbách Nvidie podíl 56 procent a Čína se na celkových tržbách firmy podílí 17 procenty.
Vláda končícího prezidenta Bidena v pondělí navrhla nový rámec pro vývoz vyspělých počítačových čipů, které se používají k vývoji umělé inteligence. Podle návrhu budou země po celém světě rozděleny do tří skupin. První skupina zahrnuje 18 zemí považovaných za spojence USA, jako je Japonsko, Británie, Jižní Korea, Tchaj-wan, Německo či Nizozemsko. Těchto zemí se pravidla týkat nebudou. Další skupina zahrnuje zhruba 120 zemí, včetně České republiky a dalších 16 členských zemí EU, kterých se omezení týkat budou. Tyto země budou moci nakoupit ekvivalent 50.000 pokročilých grafických procesorových jednotek (GPU), ale budou moci požádat o zvýšení nákupních limitů. Poslední skupinu tvoří země, do kterých se nebudou smět tyto čipy vyvážet. Spadá tam Čína, Rusko, Venezuela, Írán či Severní Korea.
Návrh zahrnuje lhůtu 120 dnů pro podání připomínek, než vstoupí v platnost. Konečné rozhodnutí o pravidlech prodeje pokročilých čipů do zahraničí tak bude mít nakonec v rukou vláda nového prezidenta Donalda Trumpa. Obě vlády mají na konkurenční hrozbu ze strany Číny podobný názor, Trump ale může pravidla změnit.
Návrh omezuje i výstavbu datových center mimo Spojené státy. Firmy sídlící v USA, jako je Microsoft či AWS, by mohly mít pouze 50 procent svého celkového výpočetního výkonu v oblasti AI mimo USA, z toho v zemích mimo první skupinu nejvýše 25 procent a v jedné zemi mimo první skupinu maximálně sedm procent.
Analytik společnosti Raymond James Ed Mills uvedl, že u amerických představitelů vyvolávají obavy datová centra vybudovaná na Blízkém východě a v jihovýchodní Asii. "Čínské společnosti tato datová centra využívají k vytváření modelů AI s technologiemi, které by samy do Číny nemohly dovážet," řekl Mills.
Čínské ministerstvo obchodu v reakci na nová pravidla už dříve uvedlo, že Čína přijme nezbytná opatření k ochraně svých legitimních práv a zájmů. K návrhu se vyjádřila také Evropská komise, která kritizovala, že Spojené státy nepřistupují k EU jednotně. Rozhodnutí zahrnout do druhé skupiny Polsko zaskočilo i tamní odborníky, kteří vyjadřují překvapení a znepokojení.