Ceny plynu mohou destabilizovat evropskou ekonomiku

Rostoucí ceny plynu mohou destabilizovat evropskou ekonomiku. Na konferenci k situaci na trhu s plynem...

Ceny plynu mohou destabilizovat evropskou ekonomiku
 Redakce
Redakce

Rostoucí ceny plynu mohou destabilizovat evropskou ekonomiku. Na konferenci k situaci na trhu s plynem to dnes řekla šéfka exportní divize plynárenské společnosti Gazprom Jelena Burmistrovová. Dodala ale, že spolupráce mezi producenty a spotřebiteli by mohla pomoci situaci na trhu uklidnit.

Ceny zemního plynu letos vzrostly už o více než 800 procent. To s sebou nese obavy z inflace a také z toho, zda bude v zimě dost plynu k vytápění.

Reklama


"Promptní trh v Evropě v současné době vykazuje vysokou cenovou kolísavost a dezorientuje odběratele i dodavatele. To přináší riziko destabilizace v celé regionální ekonomice,“ řekla Burmistrovová podle agentury Reuters. Promptní trh je trh k okamžitému dodání plynu, na rozdíl od dodávek dohodnutých dlouho dopředu podle dlouhodobých smluv a stanovených cen.

Reklama


Burmistrovová zopakovala, že Gazprom své dlouhodobé závazky plní. To potvrdili i jeho největší evropští klienti. "Dodáváme plyn nad rámec dohodnutých smluv tam, kde je to technicky možné,“ zdůraznila šéfka exportní divize Gazpromu.


V souvislosti s výrazným cenovým kolísáním se objevily dohady, že Rusko má na prudkém růstu cen plynu zájem, protože by tím ospravedlnilo rychlejší zprovoznění plynovodu Nord Stream 2. Proti tomuto projektu se totiž stavějí Spojené státy i některé evropské země, podle nichž se tím v zásobování plynem jen zvýší závislost Evropy na Rusku. Moskva taková obvinění opakovaně odmítla.


Cena termínového kontraktu na zemní plyn pro evropský trh s dodáním v listopadu ve středu v jednu chvíli vzrostla až o 40 procent a dostala se nad 160 eur (4065 Kč) za megawatthodinu (MWh). Klesat začala týž den odpoledne, když ruský prezident Vladimir Putin řekl, že Rusko je připraveno dodávky zemního plynu do Evropy zvýšit. Dnes se ceny plynu stabilizovaly, kontrakt s dodáním v listopadu se kolem poledne prodával zhruba za 100 eur (2540 Kč) za megawatthodinu (MWh). Před rokem se ale cena pohybovala kolem 15 eur/MWh.


Komentář: Cena zemního plynu se pohybuje kolem svého dlouhodobého maxima. V průběhu příštího roku by na takto vysoké úrovni neměla setrvávat. Spíše lze očekávat její snížení. K tomu by mohl pomoci plynovod Nord Stream 2, který navýší nabídku zemního plynu v našem regionu. Pomocí omezování dodávek se Rusko zřejmě snaží dojednat výhodné kontrakty na export plynu. Jakmile se nové kontrakty uzavřou situace by se měla zklidnit.


Zdroj: ČTK
Reklama

Vědomosti dne

Jak obchodovat s akciemi

Svět velkých financí a tradingu na burzách je nyní otevřenější, než kdy dřív. Investiční strategie, které byly dříve výsadou malé skupiny finančníků, jsou dnes přístupné každému, kdo si zřídí účet u brokera, kterých je celá řada. Než se ale investor vrhne do světa obchodování akcií, měl by znát základní termíny a principy.

Proč cena zlata stále roste?

Zlato je cenný kov, který provází lidstvo po tisíciletí. Vždy bylo symbolem bohatství a napříč věky vždy dokázalo udržet svou hodnotu. A právě v tom spočívá jeho přitažlivost pro investory. Je to aktivum, které dlouhodobě obstálo přes všechny krize a ekonomické turbulence. Proč je zlato dobrá investice a proč jeho cena dlouhodobě roste?

Jak začít investovat

Investování je jedním ze způsobů, jak se účinně bránit proti inflaci a ochránit své peníze. Základem však je, poznat nejprve své možnosti, preference a stanovit si realistická očekávání. Váš investiční plán by měl počítat se třemi základy investování - výnosem, rizikem a likviditou.

Reklama
Reklama