ČEZ a Komerční banka podpoří společně instalace střešních solárů
Polostátní energetická společnost ČEZ a Komerční banka uzavřely partnerství, budou při něm spolupracovat...
Polostátní energetická společnost ČEZ a Komerční banka uzavřely partnerství, budou při něm spolupracovat na snižování své klimatické stopy a emisí svých zákazníků. Prvním krokem je společná podpora instalací střešních solárních elektráren, Komerční banka také začíná od ČEZ ESCO odebírat elektřinu z obnovitelných zdrojů. Na tiskové konferenci to dnes oznámili generální ředitel ČEZ Daniel Beneš a generální ředitel Komerční banky Jan Juchelka.
Energetická firma a banka zahájily spolupráci jak u střešních fotovoltaik pro domácnosti, tak pro obce a firmy. Společnost ČEZ Prodej, pod kterou spadají instalace pro domácnosti, poskytne klientům Komerční banky, kterým bude instalovat střešní fotovoltaickou elektrárnu, výhodu jednoho solárního panelu v hodnotě několika tisíc korun zdarma. ČEZ ESCO ve spolupráci s Komerční bankou a Société Générale Equipment Finance (SGEF) umožní obcím, firmám a dalším větším spotřebitelům pořídit si fotovoltaiku bez počátečních investičních nákladů.
"Do konce tohoto desetiletí skončíme s uhlím v našich teplárnách a budeme z něj vyrábět jen minimum elektřiny v těch nejmodernějších elektrárnách. Místo toho postavíme 6000 megawattů (MW) obnovitelných zdrojů. Zároveň chceme vyjít vstříc i našim zákazníkům, kteří se rozhodnou pro vlastní zdroj čisté elektřiny," řekl Beneš.
Komerční banka se podle Juchelky hlásí k principům udržitelnosti dlouhodobě. "Cíleně podporujeme projekty, které pomáhají bojovat proti změnám klimatu a současně omezujeme financování projektů s negativním dopadem na životní prostředí. Chceme jít příkladem, a tak od ČEZ začínáme odebírat čistou elektřinu z obnovitelných zdrojů. Zároveň chceme společně odstraňovat bariéry, které brání rychlejšímu rozvoji obnovitelných zdrojů u našich zákazníků," uvedl Juchelka.
Statistiky společností ČEZ Prodej a ČEZ ESCO ukazují, že tyto dceřiné dcery ČEZ letos zatím instalovaly 900 střešních fotovoltaických elektráren o výkonu 6,8 MW. To je téměř o třetinu více než za celý loňský rok.
"Obce a firmy se po pandemii potýkají s rostoucími cenami všeho a jejich rozpočty jsou pod tlakem. Zvyšuje se tak zájem o řešení bez vstupních investičních nákladů. Podobným způsobem už fungují naše projekty energetických úspor EPC i výstavba a provoz kogeneračních jednotek," uvedl generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák. "Zákazník se nemusí starat o investici, administrativu ani provoz fotovoltaiky. Cena elektřiny z fotovoltaiky je navíc nižší, protože jde o vlastní výrobu, a tak odpadají síťové poplatky," dodal.
ČEZ letos oznámil, že plánuje do roku 2030 vybudovat obnovitelné zdroje o výkonu 6000 megawattů, převážně fotovoltaické elektrárny v ČR. Jde zhruba o trojnásobek výkonu Jaderné elektrárny Dukovany. Nyní má skupina 1700 MW obnovitelných zdrojů, z toho 1000 MW v Česku. Instalovaný výkon všech fotovoltaických elektráren v Česku je aktuálně asi 2000 MW, od roku 2012 stagnuje nebo roste jen mírně.
Zdroj: ČTK