Čína splnila 5% cíl
Poslední den tohoto týdne zahájí ceny v tuzemském průmyslu. Očekáváme, že meziměsíční dynamika výrobní inflace v prosinci zpomalila z 0,4 % na 0,3 % (medián trhu 0,2 %). V meziročním srovnání ovšem z důvodu nižší srovnávací základny z konce roku 2023 predikujeme nárůst z 1,7 % na 2,5 % (medián trhu 2,4 %).
To by sice znamenalo nejvyšší hodnotu v rámci roku 2024, nicméně nelze to považovat za případný zárodek obnovených inflačních tlaků na nabídkové straně. Průmysl totiž nadále čelí slabé poptávce, a tak aby firmy podpořily své prodeje, nepromítají zvýšené náklady do koncových cen. To se ostatně ukazuje také ve spotřebitelské inflaci, kde ceny zboží meziročně vzrostly pouze o 0,9 %. Podobným tempem předpokládáme, že se zvýšily také průměrné ceny v průmyslu (o 0,8 %).
Již v nočních hodinách byl zveřejněn odhad růstu čínské ekonomiky. Druhá největší ekonomika světa meziročně vzrostla v loňském čtvrtém čtvrtletí o 5,4 % a překonala tak výrazně očekávání analytiků (5 %). Za celý rok dosáhla růstu 5 %, čímž naplnila ekonomický cíl vlády v Pekingu.
Eurostat v dopoledních hodinách ukáže finální prosincovou inflaci. Změna úvodního odhadu se nečeká, inflace velmi pravděpodobně vzrostla z 2,2 % na 2,4 %. Jádrová inflace pak zůstává mírně zvýšená a drží se od září 2024 na úrovni 2,7 %.
Týden zakončí data ze Spojených států amerických, kde budou nejprve zveřejněna dílčí data z nemovitostního trhu. Předpokládá se navýšení nově zahájené výstavby z 1289 tis. na 1327 tis. a naopak pokles vydaných stavebních povolení z listopadových 1493 tis. na prosincových 1460 tis. V obou případech by se tak jednalo o podprůměrnou hodnotu v rámci roku 2024. O necelou hodinu později se dozvíme, jak v prosinci dařilo tamnímu průmyslu. Trh predikuje meziměsíční nárůst výroby o 0,3 % po listopadovém snížení o 0,1 %.
Pohled zpět:
Trh včera sledoval zejména výsledky maloobchodních tržeb ve Spojených státech amerických, které skončily pod odhady. Místo předpokládaného meziměsíčního nárůstu o 0,6 % se tržby v prosinci zvýšily o 0,4 %. Revidován byl listopadový výsledek směrem výše z 0,7 % na 0,8 %. Bez prodejů aut ovšem tempo tržeb zrychlilo z 0,2 % na 0,4 %. Data z pracovního trhu byla smíšeného charakteru, když nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti bylo více než v předchozím týdnu, naopak pokračujících žádostí ubylo. Velmi zajímavý byl výsledek podnikatelské nálady od Filadelfského Fedu, který vzrostl až na 44,3 bodů, což je nejvyšší hodnota od dubna 2021. Trh přitom predikoval pokračující skepsi (-5 b.). Reakce trhu byla spíše vlažnější, pravděpodobnost lednové stability úrokových sazeb se limitně blíží jistotě a dolar se pohyboval okolo 1,03 EUR/USD, kde i den začínal.
Polská národní banka zatím „kurz“ nemění a nadále udržuje základní úrokovou sazbu na úrovni 5,75 %. Jiný scénář analytici a finanční trh ani nepředpokládali. Naději, že by členové bankovní rady mohli začít uvolňovat měnovou politiku, přinesla prosincová jádrová inflace. Ta v meziměsíčním srovnání poklesla o 0,1 %, ačkoli trh předpokládal nárůst stejně jako v listopadu o 0,2 %. Meziročně se tak jádrová inflace snížila z 4,3 % na 4,0 %, přičemž mediánový odhad předpokládal pokles pouze na 4,2 %.
Americký index S&P 500 po výrazném středečním zisku ve čtvrtek mírně ztratil (-0,2 %). Evropským akciím se dařilo více, když si německý DAX připsal téměř 0,4 % a pražský PX více než 0,3 %. Koruna se drží nad hranicí 25,20 EUR/CZK.