ECB na rozcestí: Sníží sazby nebo bude vyčkávat?
Německý statistický úřad Destatis dnes ráno zveřejnil výrobní inflaci v Německu, která se pro měsíc březen předpokládala na úrovni -0,1 % meziměsíčně (v únoru -0,2 %). Meziroční změna se očekávala na úrovni 0,4 % (v únoru 0,7 %). Konečná hodnota březnové inflace byla -0,7 % meziměsíčně a -0,2 % meziročně.

Na dnešním dubnovém zasedání ECB rozhodne, zda bude dále snižovat sazby nebo přeruší cyklus uvolňování měnové politiky. Jedním z hlavních témat bude uvalení cel a jeho dopady na eurozónu. Březnové zasedání se konalo v duchu méně restriktivní měnové politiky a předsedkyně ECB Christine Lagarde uvedla, že v dalším měsíci buď sníží sazby nebo bude cyklus uvolňování měnové politiky přerušen. Od posledního zasedání, při kterém byly sníženy sazby, pokračuje proces dezinflace. Snížení sazeb nebo přerušení cyklu vnímáme jako rovnocenné. Údaje o inflaci nejsou důvodem pro to, aby se sazby nesnížily, nicméně politická nejistota by mohla způsobit opatrnost a vyčkávání pro pokles sazeb. Na jedné straně ekonomika dostane dodatečný stimul v podobě německého fiskálního balíčku, který může zapříčinit vyšší růst inflace, na druhé straně ji ovlivní uvalení amerických cel, která mohou mít pro eurozónu dezinflační účinek.
Pohled zpět:
Čínský statistický úřad včera zveřejnil výsledek čínského HDP za první kvartál roku 2025. Trh očekával nižší dynamiku růstu než na konci minulého roku o 0,2 p.b., nicméně HDP zůstalo na 5,4 %. Sezónně očištěná změna HDP oproti předchozímu čtvrtletí byla na úrovni 1,2 %, přičemž trh předpokládal, že se dostane na úroveň 1,4 %. Na čínskou ekonomiku dopadají uvalená americká cla, avšak na jejich plné promítnutí do HDP si budeme muset počkat minimálně do zveřejnění výsledků za druhý kvartál.
Inflace ve Spojeném království za měsíc březen dosáhla hodnoty 0,3 %, což je 0,1 p.b. pod očekávání trhu. Meziroční změna inflace byla 2,6 %, trh očekával 2,7 %, jádrová inflace v meziročním vyjádření vzrostla podle očekávání na 3,4 %.
Český statistický úřad zveřejnil ceny průmyslových výrobců za měsíc březen, které předčily všechna očekávání. Ceny se snížily druhý měsíc za sebou meziměsíčně i meziročně o 0,3 %. Trh tento vývoj nepředpokládal a meziměsíčně očekával nárůst o 0,1 %, meziročně se přikláněl ke stagnaci. Ceny zemědělských výrobců se meziměsíčně zvýšily o 2,2 % a meziročně dokonce o 8,2 % (v únoru vzrostly o 9,3 %). Pokles cen průmyslových výrobců způsobilo snížení cen energií a také ropy a zemního plynu.
Více v komentáři:
Podle finálního odhadu Eurostatu je meziroční inflace za měsíc březen v eurozóně je na hodnotě 2,2 % a ve srovnání s měsícem únorem se snížila o 0,1 p.b. V EU byla meziroční březnová inflace 2,5 % a poklesla z únorových 2,7 %. Nejnižší meziroční míra inflace byla zaregistrována ve Francii (0,9 %), v Dánsku (1,5 %) a v Lucembursku (1,5 %), naopak nejvyšší inflace byla pozorována v Rumunsku (5,1 %), v Maďarsku (4,8 %) a v Polsku (4,4 %). Nejvíce se na růstu inflace podílely služby (1,56 p.b.), kde inflace zůstává nadále zvýšená.
Včera byla zveřejněna data o maloobchodních tržbách v USA. Reálný nárůst maloobchodních tržeb dopadl v souladu s prognózou a v březnu se meziměsíčně zvýšil o 1,4 %. Bez volatilní složky automotive vzrostly maloobchodní tržby o 0,5 %, přičemž tento nárůst byl 0,1 p.b. nad prognózou trhu. Průmyslová produkce v USA se v březnu meziměsíčně snížila o 0,3 %, což bylo o 0,1 p.b. pod tržní prognózou.
Americký index S&P 500 včera poklesl o 2,24 %. Německý DAX získal 0,27 % a pražský PX ztratil 0,25 %. Koruna začíná den těsně nad hranicí 25 EUR/CZK.