Číňané k nám, zahraniční investoři do Číny?

V září představená řada investic šesté největší soukromé čínské společnosti CEFC do českých aktiv vzbudila po čase u řady obyvatel nové vášně ohledně prodeje národního majetku.

Číňané k nám, zahraniční investoři do Číny?
Štěpán Křeček
Štěpán Křeček

V září představená řada investic šesté největší soukromé čínské společnosti CEFC do českých aktiv vzbudila po čase u řady obyvatel nové vášně ohledně prodeje národního majetku. Bránění pohybu kapitálu ve volné tržní ekonomice by však bylo nenormální, zvláště jedná-li se o změny majetku drženého soukromými investory, nikoliv státem.

České pivo v čínských rukou

Reklama

V pondělí 14. září byla zrealizována avizovaná změna majoritního 79,4 % podílu v Pivovarech Lobkowicz (PLG). Dosavadní hlavní vlastníci jsou s inkasovanými více než 1,9 mld. Kč jistě spokojeni. Vzhledem k tomu, že transakce se uskutečnila za kurz 208 Kč, potěšeni musí být i drobní akcionáři, kteří akcie kupovali například již v primární emisi (IPO) v květnu loňského roku za 160 Kč. Nový vlastník totiž bude muset ze zákona nabídnout minoritním akcionářům odkup jejich akcií, jehož cena by se dle všeho měla odvíjet od zmiňované transakce. Pokud se rozhodnou prodat, svou investici za necelého 1,5roku zhodnotili o 30 %. Akcie PLG však šlo stále značně výhodně koupit například před 3 měsíci, kdy BHS titul zmiňovala jako Zajímavou akcii u hranice 190 Kč. Investorům, kteří využili možnost koupě akcií PLG tak během pár týdnů investice přinesla zhodnocení zhruba 8 % (bez zohlednění transakčních nákladů).

Čína vs. svět

Reklama

O tom, že Čína díky počtu obyvatel a svému rozvoji bude hýbat s celosvětovým hospodářstvím, se začalo více vnímat v posledních 2 dekádách. Země středu i přes své socialistické zřízení začala zavádět řadu kapitalistických praktik, resp. začala vpouštět v rámci joint venture zahraniční kapitál a tedy i technologie do země. Hospodářský růst dosahující ročně v řadě případů dvouciferných hodnot dovedl ekonomiku svou velikostí na světově druhou pozici. V řadě oblastí se však čínské hospodářství již stalo jedničkou.   

Zatímco investice směřovaly ze západu do Číny, bohatnoucí země se stále více sama začala rozhlížet ve světě. Například v roce 2013 došlo k největší akvizici v segmentu produkce masa v USA, když čínská Shuanghui International převzala za téměř 7 mld. USD tamní Smithfield Foods.

Otevírání ekonomiky

Zpomalování intenzity růstu čínského hospodářství má v posledním roce za následek řadu dalších výrazných kroků tamní vlády potažmo centrální banky. Kromě řady oznámených investic zejména do infrastruktury či snižování sazeb a bankovních rezerv nyní došlo na oznámení nových kroků.

V úterý 15. září došlo na schválení pravidel umožňující v řadě zatím blíže nespecifikovaných oblastí volný přístup zahraničního kapitálu. Investoři se svým podnikáním tedy nebudou v některých oblastech v zemi nijak limitováni (bez nutnosti spolupráce s místními firmami). Dosud tak mohli činit jen v určitých sektorech navíc jen ve „free“ obchodních zónách.   

Dle posledních rozhodnutí také Čínu čeká částečná privatizace dalších dosud plně státních firem. V té souvislosti lze očekávat, že se dále rozroste tamní kapitálový trh, přestože ve větší míře se u firem zřejmě bude jednat o vstupy strategických minoritních akcionářů.

Hospodářství oznámené změny mohou přinést nový kapitál a tvorbu pracovních míst. Vstup samostatných zahraničních firem pak bude pro místní podniky znamenat novou konkurenci. Jak známo zmiňované pivovary (PLG) již před časem začaly licenčně poskytovat technologii výroby, třeba se Číňané v budoucnu dočkají přímých investic „českého“ piva.

Závěrem možno dodat, že letošní podzim bude také řešením, zda se Číně podaří prosadit jüan mezi hlavní světové rezervní měny. Zařadí se tedy mezi americký dolar, euro, japonský jen a britskou libru? Pro Čínu by se jednalo o další výrazný posun svého vlivu ve světě.

Vývoj HDP Číny v posledních 2 dekádách
"Vložený


Vývoj USD vůči CNY za posledních 5 let zřetelně zachycující letošní skokovou devalvaci

"Vložený

Reklama

Vědomosti dne

Jak obchodovat s akciemi

Svět velkých financí a tradingu na burzách je nyní otevřenější, než kdy dřív. Investiční strategie, které byly dříve výsadou malé skupiny finančníků, jsou dnes přístupné každému, kdo si zřídí účet u brokera, kterých je celá řada. Než se ale investor vrhne do světa obchodování akcií, měl by znát základní termíny a principy.

Proč cena zlata stále roste?

Zlato je cenný kov, který provází lidstvo po tisíciletí. Vždy bylo symbolem bohatství a napříč věky vždy dokázalo udržet svou hodnotu. A právě v tom spočívá jeho přitažlivost pro investory. Je to aktivum, které dlouhodobě obstálo přes všechny krize a ekonomické turbulence. Proč je zlato dobrá investice a proč jeho cena dlouhodobě roste?

Jak začít investovat

Investování je jedním ze způsobů, jak se účinně bránit proti inflaci a ochránit své peníze. Základem však je, poznat nejprve své možnosti, preference a stanovit si realistická očekávání. Váš investiční plán by měl počítat se třemi základy investování - výnosem, rizikem a likviditou.

Reklama
Reklama