Didi bude mít odbory, které jsou v čínských technologických firmách vzácné

Čínský poskytovatel alternativní taxislužby Didi Global pomůže svým zaměstnancům založit odbory...

Didi bude mít odbory, které jsou v čínských technologických firmách vzácné
 Redakce
Redakce

Čínský poskytovatel alternativní taxislužby Didi Global pomůže svým zaměstnancům založit odbory. V čínském technologickém sektoru, kde jsou odbory velmi vzácné, je to průlomový krok. S odvoláním na dva informované zdroje to dnes uvedla agentura Reuters.

Rozhodnutí o odborech přichází v době, kdy čínská vláda zvolila tvrdý postup proti největším technologickým firmám, který zahrnuje řadu vyšetřování antimonopolním úřadem a pokut či kritiku politiky, která zahrnuje vykořisťování zaměstnanců a porušování práv spotřebitelů.

Reklama


Založení odborů bylo podle zdrojů oznámeno minulý měsíc na interním fóru. Zpočátku je budou řídit zaměstnanci v pekingské centrále a povede je vládou podporovaná Všečínská federace odborů (ACFTU).

Reklama


Čínská státní média kritizují Didi za nespravedlivé odměňování řidičů a v současnosti firmu vyšetřuje několik čínských regulačních orgánů v souvislosti s jejím vstupem na americký akciový trh. Řidiči Didi většinou pracují na částečný úvazek a bez plných zaměstnaneckých výhod.


Federace ACFTU a několik vrcholných vládních orgánů v červenci zveřejnily pokyny týkající se ochrany práv pracovníků takzvané gig ekonomiky. Tak se označují situace, kdy lidé pro tyto firmy obvykle pracují na základě smlouvy nebo jako osoby samostatně výdělečně činné, a ne jako zaměstnanci na plný úvazek. Navrhly také, že odbory by mohly pomoci při vyjednávání s firmami. Minulý měsíc se pak nejvyšší soud v Číně změřil na praxi přesčasů nazývanou 996, tedy práce od devíti ráno do devíti večer šest dní v týdnu, a označil ji za nezákonnou. Tato praxe je běžná u mnoha čínských technologických firem.


Agentura Bloomberg upozornila, že historie odborů v Číně sahá do roku 1921. Dnes je většina odborových svazů součástí vládou podporované ACFTU, která ale podle výzkumníka organizace China Labour Bulletin Aidana Chaua ztratila většinu své efektivnosti. Mezi čínskými internetovými společnostmi prakticky neexistují silné odbory, částečně kvůli odporu vlády k samoorganizovaným skupinám občanů, které by mohly podkopat sílu vládní strany.


Společnost Didi byla založena v roce 2012. Věhlas si získala mimo jiné tím, že z čínského trhu vytlačila amerického konkurenta Uber. Ten prohrál cenovou válku a nakonec své čínské aktivity prodal právě firmě Didi, a to výměnou za podíl v ní.


Zdroj: ČTK




"Společnost Didi má na čínském trhu dominantní postavení. V poslední době jí začínají konkurovat alternativní taxislužby zakládané automobilkami. Patří mezi ně Geely a SAIC Motor."

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS
Reklama

Vědomosti dne

Jak obchodovat s akciemi

Svět velkých financí a tradingu na burzách je nyní otevřenější, než kdy dřív. Investiční strategie, které byly dříve výsadou malé skupiny finančníků, jsou dnes přístupné každému, kdo si zřídí účet u brokera, kterých je celá řada. Než se ale investor vrhne do světa obchodování akcií, měl by znát základní termíny a principy.

Proč cena zlata stále roste?

Zlato je cenný kov, který provází lidstvo po tisíciletí. Vždy bylo symbolem bohatství a napříč věky vždy dokázalo udržet svou hodnotu. A právě v tom spočívá jeho přitažlivost pro investory. Je to aktivum, které dlouhodobě obstálo přes všechny krize a ekonomické turbulence. Proč je zlato dobrá investice a proč jeho cena dlouhodobě roste?

Jak začít investovat

Investování je jedním ze způsobů, jak se účinně bránit proti inflaci a ochránit své peníze. Základem však je, poznat nejprve své možnosti, preference a stanovit si realistická očekávání. Váš investiční plán by měl počítat se třemi základy investování - výnosem, rizikem a likviditou.

Reklama
Reklama