Dnes maloobchod v ČR a další vlaštovka z amerického trhu práce
Dnešní den otevřou tržby tuzemských maloobchodních prodejců za loňský prosinec. Maloobchodní sektor jako celek podle naší predikce oslaví roční výročí nárůstu svých tržeb, když očekáváme jejich reálné meziroční navýšení o 4,1 %. Mediánový odhad trhu je totožný.
Za celý rok 2024 by tak maloobchodní tržby vzrostly o 4,3 %, a odmazaly by tak téměř celý propad roku 2023 (-4,5 %). Maloobchodní prodejci těží z výrazného poklesu inflace a s tím souvisejícího růstu reálných mezd domácností, díky čemuž se spotřebitelé ve vyšší míře osmělují k nákupům. Podobný trend předpokládáme i v letošním roce na pozadí pokračující obnovy koupěschopnosti domácností a postupného snižování zvýšených úspor po covidovém období.
Ze světa bude pravděpodobně nejdůležitějším údajem změna zaměstnanosti dle ADP. Tento údaj nám napoví, jak se vyvíjí americký trh práce. Na konci minulého roku bylo vytvořeno 122 tisíc pracovních míst v soukromém sektoru mimo zemědělský sektor, kde výsledky v průběhu celého roku byly poměrně volatilního charakteru, nicméně převažovala spíše solidní čísla. Odhad analytiků nyní predikuje nárůst o dalších 150 tisíc pracovních míst, trh ale bude vyčkávat spíše na páteční oficiální údaje. Později odpoledne se dozvíme také výsledek lednového ISM pro služby ve Spojených státech amerických. Ten by podle trhu měl stagnovat na úrovni 54 bodů značící expanzi tohoto odvětví.
V eurozóně bude zveřejněn vývoj cen výrobců během prosince 2024. Výrobní ceny klesají již rok a půl bez přestávky, ale nyní může být tento trend narušen. Naše prognóza předpokládá meziroční pokles o 0,4 %, nicméně tržní medián naznačuje nejtěsnější možný pokles (-0,1 %), nelze tak vyloučit ani jejich možný mírný nárůst.
Pohled zpět:
Již od včerejška měla platit dovozní cla na zboží z Kanady a Mexika směřující do Spojených tátů amerických. Donald Trump se ale s vrchními představiteli obou zmíněných států domluvil na měsíčním odkladu. To finanční trhy alespoň dočasně uklidnilo. Nicméně další vyostření situace nemusí být daleko. Zvýšení cel na čínské zboží o 10 %, které prezident USA podepsal, ale platí. Čína se rozhodla pro protiopatření, když uvalila cla na některé vybrané suroviny. Právě v této souvislosti se spolu brzy potkají právě Trump se svým čínským protějškem. Výsledek jednání je však značně nejistý, ale může mít dopad na celý svět.
Počet otevřených pracovních míst dle průzkumu JOLTS byl sice korigován směrem výše v listopadu z 8 089 tis. na 8 156 tis., ale v prosinci se jejich objem výrazněji snížil na 7 600 tis., ačkoli trh předpokládal pokles pouze na 8 000 tis. Tento výsledek sice naznačuje pokračující mírné ochlazování na pracovním trhu, ale důležitější data z trhu práce jsou ale teprve před námi, a tak není na místě dělat hlubší závěry.
V prosinci se průmyslové objednávky meziměsíčně snížily o 0,9 % (medián trhu -0,8 %) a zároveň byl revidován směrem níže i listopadový výsledek z -0,4 % na -0,8 %.
Akciové trhy včera odmazávaly pondělní ztráty, když se americký index S&P 500 vrátil nad hranici 6 000 bodů se ziskem přes 0,7 %. Německý DAX si připsal necelých 0,4 % a pražský PX dokonce téměř 1,5 %. Koruně pomohlo alespoň dočasné odložení celní války a zamířila k 25,15 EUR/CZK.