Dnes se dozvíme, jaká je aktuální nálada spotřebitelů v ČR a eurozóně
Dnes Český statistický úřad ukáže, jak se vyvíjí nálada spotřebitelů a podnikatelů v rámci konjunkturálního průzkumu. Spotřebitelská důvěra klesá od loňského prosince, když rostou mezi domácnostmi obavy z možného zvýšení nezaměstnanosti, což by se negativně projevilo na jejich životní situaci.

Podnikatelská důvěra je na mírně vyšší úrovni (98,0 bodů) než u spotřebitelů (96,6 bodů), nicméně nadále se nachází pod dlouhodobým průměrem (100 bodů). Na druhé straně nálada je nejlepší od dubna 2023, když podnikatelé vnímají zlepšení aktuální ekonomické situace a zároveň hledí do budoucna poměrně optimisticky. Ve světlé zítřky mohou firmy doufat i s plánovanými vyššími investicemi v Německu. České firmy by sice pravděpodobně na veřejných zakázkách neparticipovaly napřímo, ale skrze napojení na německé firmy by se mohl i jim zvýšit odbyt. Právě ten jim v současnosti chybí, kdy poptávka zůstává nízká především z hlavních trhů v Evropě.
Tento týden uzavře údaj o spotřebitelské důvěře v eurozóně. Ta se nachází na historicky podprůměrné úrovni a podle naší predikce na tom březen mnohé nezmění. Index vyjadřující míru důvěry mezi domácnostmi by mohl stoupnout z -13,6 na -12,8 bodů, přičemž mediánový odhad trhu je podobný (-13 bodů). V dalších měsících ovšem může docházet k postupnému utlumování pesimismu s pokračujícím růstem reálných mezd, klesajícími úrokovými sazbami ECB či případným mírovým řešením na Ukrajině. Naopak rizikem je zejména celosvětová obchodní válka, do které by byla vtažena i Evropa. To by mohlo vyvolat obavy mezi obyvateli na starém kontinentě, kteří by se mohli stáhnout do ulity a opět zavřít své peněženky.
Pohled zpět:
Včera se Bank of England usnesla na tom, že ponechá základní úrokovou sazbu na úrovni 4,50 %. Tento scénář byl široce očekáván, nicméně poměrně překvapivé bylo rozložení sil v rámci bankovní rady. Pro stabilitu sazeb hlasovalo 8 členů, zatímco pouze jeden pro snížení sazeb o 25bb. Zvyšuje se tak riziko, že bankovní rada bude uvolňovat měnovou politiku vzhledem k četným nebezpečím (celní válka, vyšší výdaje na obranu a s tím spojená vyšší inflace) pozvolněji, než se původně předpokládalo.
Ve Spojených státech amerických bylo v únoru prodáno 4,26 mil. již existujících domů, přičemž trh predikoval pokles pod hranici 4 mil. Počet takových prodejů meziměsíčně vzrostl o více než 4 %, ačkoli se předpokládal propad o více než 3 %. Dále jsme se dozvěděli, že přibylo 223 tis. nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti téměř v souladu s tržním odhadem (224 tis.). Počet pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti dosáhl výše 1892 tis., což bylo mírně nad odhady (1887 tis.). V neposlední řadě byl publikován výsledek tzv. Leading indexu, který by měl naznačit další vývoj amerického hospodářství. Ten zůstává v záporných hodnotách (-0,3 %), signalizující možné problémy americké ekonomiky v dalších měsících.
Americký index S&P 500 včera mírně ztratil (-0,2 %), zatímco německý DAX přišel o 1,2 % ze své hodnoty. Ani pražské burze se příliš nedařilo, když odepsala 0,5 %. Koruna nadále osciluje okolo 25 EUR/CZK.