Mizerná nálada se pomalu dostává do Evropy. A začne v Německu
Ráno zveřejní Český statistický úřad ceny průmyslových výrobců za březen. Trh meziměsíčně očekává mírný růst na úrovni 0,1 %, předpokládá se, že meziročně se index nezmění. Minulý měsíc v meziročním srovnání se ceny v průmyslu snížily o 0,1 %.

Hlavním důvodem snížení průmyslových cen v minulém měsíci byl pokles cen elektřiny a plynu. Na straně druhé ceny ostatních výrobců nadále rostly. V únoru meziročně výrazně rostly ceny v zemědělství o 9,3 %.
Eurostat dopoledne zveřejní finální odhad inflace za měsíc březen, který se v porovnání s předběžným odhadem nezměnil. I nadále se přepokládá, že inflace v eurozóně bude meziměsíčně vyšší o 0,6 % a meziročně bude vyšší o 2,2 %. Jádrová inflace se předpokládá na úrovni 2,4 %. Inflace se pomalu přibližuje k 2% inflačnímu cíli ECB, která ve své predikci uvádí, že v roce 2025 bude inflace oscilovat okolo 2,3 %, v prvním čtvrtletí roce 2026 se dotkne inflačního cíle. Inflaci tlačí mírně vzhůru ceny potravin, naopak se očekává, že mzdy porostou nižším tempem, než v minulých letech, a jednotkové náklady práce by měly růst pomaleji.
Dnes budou zveřejněna data o americkém maloobchodě a průmyslu. Má se za to, že maloobchodní tržby v USA za březen vzrostou meziměsíčně o 1,3 %, přičemž v minulém měsíci vzrostly meziměsíčně pouze o 0,2 %. Pokud přihlédneme k očekávání bez velmi volatilní složky automotive, byl minulý měsíc výsledek maloobchodních tržeb vyšší o 0,3 %, pro březen jsou meziměsíční odhady na úrovni 0,4 %.
Průmyslová produkce v USA očekává v březnu meziměsíčně propad o -0,2 %. Minulý měsíc se průmysl pohyboval v kladných číslech a meziměsíčně mírně rostl o 0,7 %.
Pohled zpět:
Včera byl zveřejněn ukazatel ekonomického sentimentu ZEW pro německou ekonomiku za měsíc duben. Trh očekával, že tento ukazatel bude 10 bodů a v porovnání s únorem se předpokládal výrazný propad z hodnoty 51,6 bodu. Nicméně výsledek překonal všechna očekávání a propadl se na -10 bodů. Záporné číslo ukazuje, že analytici vyhlíží spíše zhoršení hospodářské situace než její zlepšení. Negativní vnímání budoucí situace v německé ekonomice je způsobeno nejistou celní politikou ze strany Spojených států, které představují pro Německo hlavního obchodního partnera. Lepší vyhlídky na následující půl rok nepřinesl ani v minulém měsíci avizovaný fiskální multiplikátor nebo šesté snížení úrokových sazeb ECB. Index hodnocení současné situace vzrostl z březnové hodnoty minus 87,6 bodů na dubnových minus 81,2 bodů. I přes zlepšení se index stále výrazně pohybuje v záporných číslech. Pro upřesnění připomínáme, že tento index může nabývat hodnoty na škále od -100 do 100 bodů.
Eurostat dopoledne zveřejnil výsledek průmyslové produkce v eurozóně za měsíc únor. V únoru se průmyslová produkce v eurozóně meziročně zvýšila o 1,2 %, v EU vzrostla o 0,6 %. Meziměsíčně sezóně očištěná průmyslová produkce stoupla v eurozóně o 1,1 % a v EU o 1 %. Výsledky dopadly nad očekávání dobře, protože průzkumy předpokládaly meziročně pokles o 0,7 %, meziměsíčně nárůst o 0,3 %. Meziměsíčně se nejvíce zvýšily produkty krátkodobé spotřeby (o 2,8 %), kapitálových statků (o 0,8 %) a meziproduktů (o 0,3 %). Pokles o 0,3 % zaznamenalo spotřební zboží.
Americký index S&P 500 včera poklesl o 0,17 %. Německý DAX získal 1,43 % a pražský PX získal 1,11 %. Koruna se pohybuje okolo 25,07 EUR/CZK.