Evropská centrální banka po třetí v řadě zvýšila úrokové sazby
Signalizovala záměr začít vyklízet hotovost z bankovního systému v boji s rekordně vysokou inflací....
Evropská centrální banka ve čtvrtek na svém měnověpolitickém zasedání po třetí v řadě zvýšila úrokové sazby a signalizovala záměr začít vyklízet hotovost z bankovního systému v boji s rekordně vysokou inflací.
ECB během krátkého času opouští přecházející mnohaletou praxi agresivních stimulů convertuje svoji MP do restriktivní oblasti poté, co byla přinucena náhlým nárůstem cen – výsledku vyšších nákladů na energie způsobených ruskou invazí na Ukrajinu a nerovnoměrným znovuotevřením ekonomiky po pandemii COVID-19 a v neposlední řadě velmi kontroverzní politikou- dynamikou – snižování CO2 ze strany úředníků EK, která zastihla mnohé participanty nepřipravené, a to včetně klíčových ekonomik EZ.
Centrální banka 19 zemí, které sdílejí euro, zvýšila úrokovou sazbu, kterou platí z bankovních vkladů, o 75 bazických bodů, čímž se dostala na nejvyšší úroveň od roku 2009 - na 1,5 %.
"Rada guvernérů přijala dnešní rozhodnutí a očekává další zvýšení úrokových sazeb, aby zajistila včasný návrat inflace na...2 %," uvedla ECB.
ECB však opakovala plány na reinvestování výnosů z dluhopisů za 3,3 miliardy eur, které koupila v rámci svého programu nákupu aktiv (APP) v posledních osmi letech, kdy se domnívala, že inflace zůstane nízká.
"Rada guvernérů má v úmyslu pokračovat v plném reinvestování jistiny ze splatných cenných papírů nakoupených v rámci APP po delší dobu," uvedla ECB.
ECB nakonec změnila podmínky svých dlouhodobých refinančních operací, aby povzbudila banky k předčasnému splacení těchto víceletých úvěrů.
Čtvrtečním rozhodnutím ECB také zvýšila sazbu své hlavní refinanční operace, týdenní hotovostní aukce, kterou banky léta téměř nevyužívaly, na 2,0 % z 1,25 % a sazbu u své denní facility pro marginální půjčky na 2,25 % z 1,5 %.