Fed uvízl v pasti

Dnes ráno byl již publikován první údaj tohoto dne, a tím byl vývoj výrobních cen v Německu. Ty podle německého statistického úřadu v únoru ve srovnání s lednem poklesly o 0,2 %, ačkoli trh naopak očekával jejich nárůst o 0,2 %. Meziročně se tak zvýšily o 0,7 % namísto predikovaného 1 %.

Fed uvízl v pasti
Martin Kron
Martin Kron

V odpoledních hodinách rozhodne Bank of England o dalším nastavení měnové politiky. Očekává se s vysokou pravděpodobností, že bankovní rada ponechá základní úrokovou sazbu na úrovni 4,50 %.

Dnešní den jinak bude patřit americkým datům, když se nejprve dozvíme každotýdenní údaje z tamního trhu práce o počtu nově podaných i pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Nových žádostí by mělo přibýt 224 tisíc, zatímco v předchozím týdnu jich bylo 220 tisíc. U pokračujících žádostí se očekává jejich nárůst z 1870 tisíc až na 1887 tisíc.

Reklama

O hodinu a půl později se dozvíme další dílčí údaj z nemovitostního trhu v rámci tohoto týdne, kterým bude počet prodaných již existujících domů. Trh očekává, že se takových domů meziměsíčně prodalo v únoru o 3,2 % méně než v lednu. V takovém případě by prodej již existujících domů poklesl pod hranici 4 mil. Úterní údaj o nové výstavbě ovšem dopadl výrazně nad očekáváními trhu, tudíž nelze vyloučit podobný vývoj ani v tomto případě.

Ve stejný čas bude zveřejněn také tzv. Leading index, který by měl naznačit další vývoj amerického hospodářství. Tento ukazatel dlouhé měsíce naznačoval, že americká ekonomika spadne do recese, ale od tohoto stavu bylo tamní hospodářství dosud na míle vzdáleno. V posledních dvou měsících minulého roku se Leading index dostal do kladného teritoria, ale v lednu opět spadl do záporu (-0,3 %). Bude zajímavé sledovat jeho další vývoj, protože slovo recese se opět dostalo ve vyšší míře do éteru.

Reklama

Pohled zpět:

Včerejší den nabídl událost tohoto týdne a tím bylo zasedání amerického Fedu. Ten ponechal úrokové sazby nezměněny v pásmu 4,25-4,50 %. Tento krok byl široce očekáván, proto se pozornost zaměřila na oficiální prohlášení. V něm se uvádí, že se zvýšila nejistota dalšího ekonomického vývoje. Zároveň byl snížen výhled růstu pro tento rok z 2,1 % na 1,7 %. Naopak došlo k nárůstu průměrné inflace pro letošek z 2,5 % na 2,7 % (v případě jádrové inflace z 2,5 % na 2,8 %) a nezaměstnanosti na konci letošního roku z 4,3 % na 4,4 %. V případě tzv. dot plotu se medián měnového výboru nezměnil, když i nadále většina vyhlíží pro tento rok dvě snížení sazeb dvakrát o 25bb. Předseda Jerome Powell se na následné tiskové konferenci odmítl zavázat k jakýmkoli budoucím krokům a vzhledem ke značné nejistotě bude dle něj třeba vyčkat na další tvrdá data z americké ekonomiky. Další vývoj je tak značně nejistý, protože aktuální ekonomická data hrají proti sobě (neboli stagflační). Fed tak čelí velkému dilematu.

V posledních dvou dnech poskytli svá vyjádření členové bankovní rady Jakub Seidler a Jan Kubíček ohledně dalšího postupu měnové politiky. Oba se nyní více přiklánějí k možnosti opětovného přerušení cyklu uvolňování měnové politiky a ponechání základní úrokové sazby na úrovni 3,75 % na zasedání v příštím týdnu (26. března). To je v souladu s naším přesvědčením, že bankovní rada raději zvolí v tuto chvíli bezpečnější cestu kvůli četným rizikům (vyšší růst cen potravin a služeb, hrozící celní válka či geopolitická nejistota). Koruně se tato slova zamlouvala a nakukuje pod hranici 25 EUR/CZK.

Finální odhad únorové inflace v eurozóně doznal drobných změn. Původní odhad Eurostatu naznačoval, že cenová hladina vzrostla o 0,5 %, ale nakonec došlo k mírnému snížení na 0,4 %. To se projevilo i na meziročním číslem, které bylo revidováno z 2,4 % na 2,3 %. Jádrová inflace zůstala nezměněna (2,6 %). Dále byl publikován vývoj nákladů na práci v eurozóně. Jejich růst podle Eurostatu zpomalil ze 4,5 % (3Q’24) na 3,7 % (4Q’24), díky čemuž by měla postupně brzdit i inflace v sektoru služeb.

Americký index S&P 500 si včera připsal téměř 1,1 %, zatímco německý DAX ztratil 0,4 %. Pražská burza druhý den v řadě vzrostla o 0,3 %.

Reklama

Vědomosti dne

Jak obchodovat s akciemi

Svět velkých financí a tradingu na burzách je nyní otevřenější, než kdy dřív. Investiční strategie, které byly dříve výsadou malé skupiny finančníků, jsou dnes přístupné každému, kdo si zřídí účet u brokera, kterých je celá řada. Než se ale investor vrhne do světa obchodování akcií, měl by znát základní termíny a principy.

Proč cena zlata stále roste?

Zlato je cenný kov, který provází lidstvo po tisíciletí. Vždy bylo symbolem bohatství a napříč věky vždy dokázalo udržet svou hodnotu. A právě v tom spočívá jeho přitažlivost pro investory. Je to aktivum, které dlouhodobě obstálo přes všechny krize a ekonomické turbulence. Proč je zlato dobrá investice a proč jeho cena dlouhodobě roste?

Jak začít investovat

Investování je jedním ze způsobů, jak se účinně bránit proti inflaci a ochránit své peníze. Základem však je, poznat nejprve své možnosti, preference a stanovit si realistická očekávání. Váš investiční plán by měl počítat se třemi základy investování - výnosem, rizikem a likviditou.

Reklama
Reklama