Horečná povolební rally na akciových trzích se minulý týden zastavila
Za celý týden klesl index S&P 500 o více než 2 %, zatímco index Dow Jones ztratil 1,3 %. Technologický Nasdaq Composite se propadl o více než 3 %. Minulý týden trhy zatížily dva nepříznivé údaje o inflaci a komentář předsedy Fedu Jerome Powella.
Od 18. září, kdy Fed snížil svou základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu, se výnosy dluhopisů prudce zvýšily. Výnos desetiletých státních dluhopisů vzrostl mezi tímto datem a dny následujícími po volbách o 80 bazických bodů a obchoduje se poblíž 4,5 %. Tento pohyb sazeb nebyl až do minulého týdne problémem pro rally na akciových trzích. Stratégové sice poukazovali na to, že pohyb sazeb směrem vzhůru podpořený silnějším než očekávaným hospodářským růstem by mohl být pro akcie vítanou zprávou, nedávné údaje o inflaci však tuto tezi zhatily. Ve středu zveřejněný „jádrový“ index spotřebitelských cen USA ukázal, že ceny se během října již třetí měsíc po sobě meziročně zvýšily o 3,3 %.
Ve čtvrtek „jádrový“ index cen výrobců (PPI) odhalil, že ceny v říjnu meziročně vzrostly o 3,1 %, což je více než 2,8 % v předchozím měsíci a více, než ekonomové očekávali. Později ve čtvrtek Powell ve svém projevu uvedl, že Fed nemusí spěchat se snižováním úrokových sazeb. Prosincové snížení sazeb o 25 bb se tak stává méně pravděpodobným. Nvidia tento týden oznámí hospodářské výsledky za 3Q24.
Někteří ekonomové se domnívají, že je pravděpodobné, že by USA mohly čelit dalšímu oživení inflace, pokud Trump splní své klíčové předvolební sliby. Trump a jím navrhovaná politika jsou považovány za potenciálně inflační kvůli potenciálnímu zavedení cla na dovážené zboží, snížení daní pro korporace a omezení imigrace. Tyto politiky by tak mohly komplikovat další postup Fedu v oblasti úrokových sazeb. „Největším rizikem jsou rozsáhlá plošná cla, která by pravděpodobně silně zasáhla růst,“ napsal ve čtvrtek ve zprávě klientům Jan Hatzius, hlavní ekonom Goldman Sachs.
Nejnovější průzkum Global Fund Manager Survey od Bank of America ve středu poukázal na zvýšená očekávání scénáře „no landing“, kdy ekonomika nadále roste, ale inflační tlaky přetrvávají, což vede k vyšší a dlouhodobější úrokové politice centrální banky. Zvolený prezident se zavázal zavést plošná cla ve výši nejméně 10 % na všechny obchodní partnery, včetně 60 % cla na čínský dovoz. „Bude to inflační,“ řekl Stiglitz. Pracovníci budou chtít vyšší mzdy. A pak je možné, že ostatní zavedou odvetná opatření svými vlastními cly, což může vyvolat obchodní války a vést k dlouhodobě zakořeněné inflaci na vyšších úrovních. Pokud inflace poroste, předseda Fedu může zvýšit úrokové sazby. Zkombinujete-li vyšší úrokové sazby a odvetná opatření ostatních zemí, dojde ke globálnímu zpomalení. Pak je na stole potenciálně inflace a stagnace nebo pomalý růst.