Japonská ekonomika ve druhém čtvrtletí rostla tempem 2,9 procenta

Japonská ekonomika ve druhém čtvrtletí zejména kvůli slabším výdajům firem i domácností rostla pomaleji, než se předpokládalo. Hrubý domácí produkt (HDP) se v přepočtu na celý rok zvýšil o 2,9 procenta, zatímco v prvním čtvrtletí klesal tempem 2,4 procenta. Ve své zpřesněné zprávě to dnes uvedl statistický odbor japonské vlády.

Japonská ekonomika ve druhém čtvrtletí rostla tempem 2,9 procenta
 Redakce
Redakce

Ekonomové čekali, že ekonomika vykáže růst o 3,2 procenta.

Předběžná zpráva uváděla, že HDP ve druhém čtvrtletí rostl tempem 3,1 procenta. Horší byl po zpřesnění dat i vývoj v prvním čtvrtletí, kde statistici původně uváděli propad ekonomiky tempem 2,3 procenta ročně.

Reklama

Právě slabší poptávka naznačuje, že druhé pololetí bude pro vývoj HDP v Japonsku méně příznivé. Otázkou také podle analytiků je, zda na čerstvá data nějak zareaguje centrální banka. Většina ekonomů se domnívá, že japonská měnová autorita do konce letošního roku přistoupí ještě k dalšímu zvýšení úroků, uvedla agentura Reuters.

Bank of Japan by ráda viděla, že se domácí poptávka soustavně zlepšuje. Centrální banka se teď soustředí na ukončení svého desetiletého programu měnových stimulů a na další zvyšování úrokových sazeb v nadcházejících měsících.

Reklama

Revize dat za druhé čtvrtletí znamená, že japonská ekonomika mezičtvrtletně vzrostla o 0,7 procenta po poklesu o 0,6 procenta v prvním čtvrtletí. Zpřesněná data naznačují, že vývoj v prvním čtvrtletí byl proti očekávání horší, protože předběžná zpráva uváděla za leden až březen pokles proti předchozím třem měsícům o 0,5 procenta. Ekonomové předpokládali, že růst za druhé čtvrtletí dosáhne 0,8 procenta. Japonsko má čtvrtou největší ekonomiku na světě.

"Ekonomika jako celek stagnuje od druhé poloviny roku 2023, i když se v dubnu až červnu konečně zlepšila," řekl ekonom společnosti Nomura Securities Kengo Tanahaši.

Kapitálové výdaje, které jako složka HDP ukazují vývoj poptávky v soukromém sektoru, vzrostly ve druhém čtvrtletí proti předchozím třem měsícům o 0,8 procenta. V prvním čtvrtletí po zpřesnění dat o půl procenta klesly, předběžná zpráva ukazovala pokles o 0,4 procenta.

Centrální banka v červenci zvýšila cíl základní úrokové sazby na 0,25 procenta z předchozího rozpětí nula až 0,1 procenta. Úrok je tak na nejvyšší úrovni od finanční krize v roce 2008. Letos v březnu japonská centrální banka jako poslední na světě ustoupila od záporných úroků a základní sazbu zvýšila poprvé po 17 letech.

Více o japonsko ekonomika

Redakce
 Redakce

Redakce serveru Investice.cz je tvořena týmem odborníků na ekonomická témata, kteří mají dlouholeté zkušenosti v oboru a hluboké znalosti finančních trhů, investic a ekonomiky. Každý z autorů přispívajících na portál je profesionál s bohatou praxí, který kromě odbornosti v daném oboru často disponuje i širokými publikačními a žurnalistickými zkušenostmi. Interní tým redakce doplňují externí přispěvatelé, kteří přinášejí do obsahu portálu své unikátní perspektivy a aktuální pohledy na různá ekonomická témata. Cílem redakce je poskytovat čtenářům relevantní, odborný a aktuální obsah, který jim pomůže lépe se orientovat ve světě financí, sledovat nejnovější trendy a rozumět komplexním ekonomickým otázkám.

Další články autora
Zdroj: ČTK
Reklama

Vědomosti dne

Proč cena zlata stále roste?

Zlato je cenný kov, který provází lidstvo po tisíciletí. Vždy bylo symbolem bohatství a napříč věky vždy dokázalo udržet svou hodnotu. A právě v tom spočívá jeho přitažlivost pro investory. Je to aktivum, které dlouhodobě obstálo přes všechny krize a ekonomické turbulence. Proč je zlato dobrá investice a proč jeho cena dlouhodobě roste?

Jak začít investovat

Investování je jedním ze způsobů, jak se účinně bránit proti inflaci a ochránit své peníze. Základem však je, poznat nejprve své možnosti, preference a stanovit si realistická očekávání. Váš investiční plán by měl počítat se třemi základy investování - výnosem, rizikem a likviditou.

Co je inflace a jak se projeví v investování?

Již druhá polovina roku 2021 přinášela první predikce možného turbulentního růstu cen v následujícím obdobím. V České republice v té době také začala pomalu stoupat míra meziroční inflace. Ze standardních z posledních let 2-3 % se inflace ke konci roku vyšplhala na 6,6 % a další růst na sebe nenechal dlouho čekat.

Reklama
Reklama