Koruna pod tlakem díky Trumpovým clům
Dnešní den bude ve znamení amerických dat. Dozvíme se první údaj z tamního trhu práce, a tím bude průzkum JOLTS o počtu volných pracovních míst. Během loňského roku se jejich počet postupně snižoval z necelých 9 milionů na začátku roku 2024 až na 8,1 milionů v loňském listopadu, přičemž během podzimu byl zaznamenán propad až na 7,4 milionů.
Což bylo ovšem ovlivněno i důsledky katastrofických hurikánů, které zasáhly Spojené státy. Klesající trend je ale patrný, i proto trh předpokládá další pokles, a to na úroveň rovných 8 milionů v prosinci. Na základě této statistiky je možné tvrdit, že tamní trh práce zažívá mírné ochlazování.
V odpoledních hodinách bude také publikována statistika průmyslových objednávek. Trh očekává, že meziměsíční tempo poklesu v prosinci zrychlilo na -0,7 % z -0,4 % v listopadu.
Pohled zpět:
O víkendu vyhlášená dovozní cla na Kanadu, Mexiko a Čínu se projevila výrazným posílením dolaru, který se kvapíkem posunul až k hranici 1,025 EUR/USD. Investorský útěk do bezpečného přístavu se pochopitelně nelíbil měnám rozvíjejících trhů včetně české koruny, která skokově oslabila až nad hranici 24,60 USD/CZK. Rovněž vůči euru ztrácela, ačkoli ne tak skokově, a posunula se k úrovni 25,25 EUR/CZK. Rizikem pro tuzemskou měnu je zavedení cel i na evropské zboží, které, zdá se, se nevyhnutelně přiblížilo.
Více o české měně zde: https://investice.rb.cz/?c15003[key]=5422
Nový týden byl na poli ekonomických dat odstartován výsledkem tuzemského indexu nákupních manažerů (PMI) ve zpracovatelském průmyslu. Ten vzrostl z 44,8 na 46,6 bodů, přičemž naše i tržní prognóza predikovala pozvolnější nárůst. Obrat zatím ale nepřichází, a navíc riziko obchodní války může ještě více poškodit český průmysl.
Více v komentáři: https://investice.rb.cz/?c15002[key]=5420
Deficit státního rozpočtu v lednu dosáhl výše 11,2 mld. Kč. To je přibližně o 15 mld. Kč lepší výsledek než v předchozím roce. Nicméně z tohoto čísla nelze soudit, jak se bude vyvíjet rozpočet v průběhu letošního roku. Jedním z rizik je nižší hospodářský výkon české ekonomiky, na čemž by tratil rozpočet na příjmové straně. Zároveň je třeba z dlouhodobého hlediska pokračovat v reformních krocích.
Více v komentáři: https://investice.rb.cz/?c15002[key]=5421
Meziroční inflace v eurozóně na začátku roku podle předběžného odhadu Eurostatu vzrostla z 2,4 % na 2,5 % v souladu s naší prognózou. Jádrová inflace se drží na 2,7 % i přes trhem očekávaný mírný pokles na 2,6 %. Tento výsledek nijak nenarušil víru finančních trhů, že ECB bude dále pokračovat se snižováním sazeb.
V odpoledních hodinách byl publikován výsledek ISM pro zpracovatelský průmysl ve Spojených státech amerických, který se dostal poprvé od konce roku 2022 do růstového teritoria nad 50 bodů. Zlepšení je dáno zejména nárůstem nových objednávek a také vyšší výrobní činností. Na druhé straně prodejní ceny rostou a tento efekt ještě může zesílit s americkými cly.
Akciové trhy vyděsila možnost obchodní války, a tak akcie napříč Amerikou a Evropou padaly. Americký index S&P 500 ztratil téměř 0,8 %, německý DAX 1,4 % a pražský PX dokonce takřka 1,8 %. Koruna se během včerejška stabilizovala a pohybuje se těsně nad úrovní 25,20 EUR/CZK.