Londýnskou burzu ničí nové regulace a brexit

Přestože Británii vládne Konzervativní strana, za nové vládní návrhy by...

Londýnskou burzu ničí nové regulace a brexit
 Redakce
Redakce

Přestože Británii vládne Konzervativní strana, za nové vládní návrhy by se nemuseli stydět ani opoziční labouristé. Ministr hospodářství Kwasi Kwarteng navrhl, že velké společnosti s nedostatečnými finančními rezervami nebudou moci vyplácet bonusy manažerům a dividendy akcionářům.

Návrhem je zřejmě reagováno na kolaps společnosti Carillion, která vyplatila rekordní dividendy a poté zkrachovala. To vedlo k růstu nezaměstnanosti a náporu na veřejné rozpočty. Obří dluhy po společnosti Carillion nakonec částečně sanovali daňoví poplatníci.

Reklama

 

Na dané téma si můžete poslechnout více v podcastu:

Reklama



Nové návrhy britské vlády útočí i na dominanci „velké čtyřky“ v oblasti auditu. Do „velké čtyřky“ jsou řazeny společnosti Deloitte, EY, KPMG a PwC, které auditují drtivou většinu klíčového byznysu. Nově by však mělo docházet k výraznějšímu využívání menších auditorských společností. Navíc „velká čtyřka“ v Londýně bude muset oddělit auditní a manažerské poradenství.

 

Otázkou zůstává, jaké dopady nové regulace přinesou? V londýnské City se začíná hovořit o dalším úprku firem směrem do Evropy. K tomu již došlo v souvislost s brexitem. Ten výrazně pomohl burze v Amsterodamu, která na začátku letošního roku evidovala čtyřikrát větší objem obchodů než obvykle, čímž překonala londýnskou burzu. Mírně si polepšily i burzy ve Frankfurtu nad Mohanem a v Paříži.


[sc:articleform id=10 articleid=1558]




"První data o objemu obchodů naznačují, že brexit výrazně poškozuje londýnskou burzu. Pozice Paříže a Frankfurtu nad Mohanem se zlepšují jen mírně. Vítězem brexitu se zřejmě stane burza v Amsterodamu. Polepší si i americká Wall Street."

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS
Reklama

Vědomosti dne

Jak obchodovat s akciemi

Svět velkých financí a tradingu na burzách je nyní otevřenější, než kdy dřív. Investiční strategie, které byly dříve výsadou malé skupiny finančníků, jsou dnes přístupné každému, kdo si zřídí účet u brokera, kterých je celá řada. Než se ale investor vrhne do světa obchodování akcií, měl by znát základní termíny a principy.

Proč cena zlata stále roste?

Zlato je cenný kov, který provází lidstvo po tisíciletí. Vždy bylo symbolem bohatství a napříč věky vždy dokázalo udržet svou hodnotu. A právě v tom spočívá jeho přitažlivost pro investory. Je to aktivum, které dlouhodobě obstálo přes všechny krize a ekonomické turbulence. Proč je zlato dobrá investice a proč jeho cena dlouhodobě roste?

Jak začít investovat

Investování je jedním ze způsobů, jak se účinně bránit proti inflaci a ochránit své peníze. Základem však je, poznat nejprve své možnosti, preference a stanovit si realistická očekávání. Váš investiční plán by měl počítat se třemi základy investování - výnosem, rizikem a likviditou.

Reklama
Reklama