Maloobchodní tržby v srpnu vzrostly o 0,3 %
Mírný růst maloobchodních prodejů a výroby patrně dále zpomalí po zasedání FOMC v příštím týdnu...
HLAVNÍ ÚDAJE
- Maloobchodní tržby v srpnu vzrostly o 0,3 % po poklesu o 0,4 % v červenci (revidováno dolů z 0,0 %).
- Prodej motorových vozidel vzrostl o 2,8 %. Tržby čerpacích stanic klesly o 4,2 %. Bez zahrnutí motorových vozidel a benzinu vzrostly tržby v červenci i srpnu o 0,3 %.
- Renovační centra, stravovací služby a obchodní domy vykázaly meziměsíčně solidní zisky, a to o 1,1 %, 1,1 % a 0,9 %. Maloobchodní tržby klesly v prodejnách nábytku (-1,3 %), prodejnách mimo nákupní centra (-0,7 %) a prodejnách zdravotní a osobní péče (-0,6 %).
- Průmyslová výroba v srpnu klesla o 0,2 % po 0,5 % v červenci. Produkce zpracovatelského průmyslu vzrostla o 0,1 %, zatímco těžební sektor stagnoval. Výroba energie klesla o 2,3 %.
KOMENTÁŘ
Srpnový růst meziměsíčních maloobchodních tržeb byl mírně pod našim odhadem, i když nad konsensuální prognózou. Jsme trochu překvapeni, že prodeje u prodejců motorových vozidel byly tak silné, protože prodeje nových vozů klesly o 1,1 %, jak bylo zveřejněno na začátku měsíce. Nárůst cen nových vozů o 0,8 % pomohl, ale zdá se, že zákazníci kupují i vozy vyšší třídy. U ostatního zboží dlouhodobé spotřeby se situace jeví jako obtížnější. Nábytkářský a elektronický sektor byl nejvíce zasažen zvýšením úrokových sazeb a oba zaznamenaly meziroční pokles tržeb. Ostatním typům maloobchodníků se v srpnu dařilo lépe, ale cenové efekty jsou stále výrazně ve hře. Například 1,1% nárůst tržeb v barech a restauracích je méně působivý, když se započítá 0,9% nárůst cen.
Slabou průmyslovou výrobu lze přičíst několika faktorům, počínaje nižšími teplotami v určitých regionech, které snížily poptávku po elektřině. Zpomalení ve zpracovatelském průmyslu, který vzrostl o 0,1 % po nárůstu o 0,6 % v červenci, bylo způsobeno především klesající automobilovou výrobou a nižší aktivitou hutnictví.
DOPADY
Srpnový růst maloobchodních tržeb je uspokojivý, ale nic víc. Reálná spotřeba by měla být poměrně slabá ve světle inflace z minulého měsíce (pomineme-li benzín). Ani průmyslová výroba nevykresluje nijak zvlášť růžový obraz růstu v USA. Rozhodnutí Fed příští týden tak může oba indikátory dále ochladit.