Nálada se v Německu opět zhorší v důsledku amerických cel
Již za několik okamžiků bude zveřejněn ukazatel ekonomického sentimentu ZEW pro německou ekonomiku, který měří očekávání ohledně vývoje německé ekonomiky na následujících šest měsíců. V březnu tento ukazatel silně vzrostl na 51,6 bodu a v porovnání s únorem si polepšil o 25,6 bodu.

Pokud se podíváme do minulosti, naposledy se indikátor takto výrazně zvýšil v lednu 2023. V březnu byla lepší nálada s největší pravděpodobností způsobena pozitivními signály, které s sebou přineslo ohlášení fiskálního balíčku. Zlepšily se vyhlídky výrobců kovů a oceli a také ve strojírenství. Optimismus podpořilo šesté snížení úrokových sazeb ze strany ECB, které znamená příznivější podmínky financování pro soukromé domácnosti a firmy. Po únorových volbách se jako jediná možnost pro vytvoření většinové vlády jevila koalice mezi CDU/CSU a SPD a minulý týden byla podepsána koaliční smlouva. Novým kancléřem se stane dne 6. května Friedrich Merz.
Trh očekává ukazatel ekonomického sentimentu ZEW na měsíc duben na úrovni 10 bodů, což by byl v porovnání s optimistickým výsledkem za březen znatelný propad. Kladné číslo značí mírný optimismus, který není nicméně nikterak velký a nedosahuje takových hodnot jako v březnu po volbách a po vyhlášení fiskálního balíčku. Trh očekává pokles zejména kvůli nejisté zahraniční politice a tarifům ze strany USA, které bezpochyby negativně ovlivní německý průmysl. V oblasti automobilového průmyslu představují Spojené státy pro Německo hlavního obchodního partnera.
Německo čelí rostoucím tlakům ze strany Číny, která se v posledních letech orientuje na technologicky náročné produkty a pro Německo představuje silnou konkurenci zejména na poli automobilového průmyslu, ve strojírenství a v chemickém průmyslu. Německé firmy čelí tlaku čínských konkurentů, kteří mohou nabídnout nižší ceny z důvodu levnější pracovní síly a také díky státním dotacím.
Minulý měsíc se index hodnocení současné situace v Německu nepatrně zvýšil o 0,9 bodu na březnových minus 87,6 bodu. V dubnu se očekává mírné zlepšení na minus 86,5 bodu. Nicméně záporné hodnocení současné situace značí, že většina dotázaných expertů vnímá stav jako špatný. Pokud je současná situace vnímaná jako neuspokojivá, ale budoucí situace se nachází v kladných číslech, znamená to víru v lepší zítřky a naději v oživení ekonomiky. Nicméně situace ohledně amerických cel je nepředvídatelná, dynamicky se mění a dnes ráno nemůžeme tušit, co se stane zítra večer.
Dopoledne zveřejní Eurostat výsledek průmyslové produkce v eurozóně za měsíc únor. Meziročně průzkumy očekávají pokles o 0,7 %, meziměsíčně nárůst o 0,3 %. Obecně se evropskému průmyslu nevede dobře. Nejistotu představují celní tarify USA na evropské zboží a také rostoucí konkurence ze strany Číny, která bude v Evropě hledat další odbytiště z důvodu uvalení vysokých tarifů na čínské výrobky (v době psaní tohoto článku to bylo 145 %).
Pohled zpět:
Včera zveřejněná inflační očekávání newyorské pobočky Fedu mezi domácnostmi na horizontu jednoho roku dopadla výrazně nad předpokládanou prognózou. Trh vyhlížel, že se inflační očekávání zvýší z únorové hodnoty 3,13 % na predikovaných 3,26 %. Konečná inflační očekávání pro měsíc březen zakotvila na hodnotě 3,58 %.
Americký index S&P 500 včera vzrostl o 0,79 %. Německý DAX získal 2,85 % a pražský PX získal 1,94 %. Koruna se pohybuje okolo 25,07 EUR/CZK.