Obchodní boj mezi USA a Čínou přinese pokles světového obchodu
Obchodní boj mezi USA a Čínou přinese pokles světového obchodu v roce 2026 o 0,6 procentního bodu a negativně se také dotkne obchodu Evropské unie. Vyplývá to z analýzy společnosti Allianz Trade. Nová americká administrativa podle ní nejspíše zvýší cla pro Čínu na 25 procent a pět procent pro zbytek světa s výjimkou Mexika a Kanady.
Největší náklady tohoto kroku by podle analýzy nesla Čína a EU, kde by byl v letech 2025 až 2026 ohrožen vývoz v hodnotě 67 miliard dolarů, zejména v oblasti výroby automobilů, dopravních prostředků a kovů. Jejich odvetná opatření pravděpodobně zasáhnou americké farmaceutické výrobky, automobilový průmysl, kovy, zemědělské a potravinářské výrobky a stroje, vyplývá z ní.
"V případě plnohodnotné obchodní války, tedy 60procentního cla na Čínu a desetiprocentního cla na zbytek světa včetně Mexika a Kanady, by hrozil pokles nominálního růstu světového obchodu o 2,4 procentního bodu. To by nejvíce zasáhlo Čínu, Mexiko a Kanadu, kde by kumulované ztráty vývozu v letech 2025 až 2026 dosáhly téměř 217 miliard dolarů," řekla vedoucí oddělení pohledávek české pobočky Allianz Trade Kateřina Kirakosjan.
Tento scénář se však podle ní jeví jako nepravděpodobný, protože USA by musely rovněž čelit velkým nákladům. Zatímco od 70. let 20. století do roku 2000 byla americká ekonomika bezkonkurenční, její podíl na světovém obchodu od té doby klesl z 15 procent na méně než deset procent, zatímco podíl Číny nyní přesahuje 15 procent, upozornila Allianz Trade. Současně Čína předstihla USA i z hlediska výroby, když se v roce 2009 stala největším světovým výrobcem, dodala.
Globální obchod podle analýzy stále více ovlivňují konkurenční strategie USA a Číny k obchodu. Dovoz USA se od Číny odděluje a Čína vyváží více do zemí svých geopoliticky blízkých partnerů, tedy Ruska, Singapuru, Vietnamu, Spojených arabských emirátů či Saúdské Arábie.
Obchodní soupeření USA a Číny bude mít i silný vliv na Evropskou unii, míní Allianz Trade. USA a EU mají podle ní sice společný postoj ke geopolitickým otázkám, ale jejich hospodářské zájmy nejsou stejné. Přesto má EU tendenci následovat USA v uvalení cla na Čínu, i když za to podle analýzy zaplatí vyšší cenu. Minulá cla uvalená na Čínu stála USA 17 miliard dolarů ročně, ale EU stála ročně téměř 38 miliard dolarů, připomněla společnost.
"EU samotná navíc není před protekcionistickými opatřeními USA v bezpečí a existuje riziko, že USA nebo Čína budou sledovat strategii 'rozděl a panuj‘ a využívat vnitřních evropských rozporů k hledání dvoustranných dohod, které by zlepšily jejich vlastní vyjednávací pozice vůči bloku," uvedla Kirakosjan.
Allianz Trade je světovým lídrem v pojištění pohledávek se zastoupením ve více než 50 zemích. Je členem skupiny Allianz. Specializuje se na pojištění komerčních rizik dodavatelských úvěrů proti neplacení ze strany odběratele. V České republice působí od roku 1997.