Odhady HDP, kam člověk dohlédne
Dnešní den bude ve znamení úvodních odhadů HDP za třetí kvartál letošního roku. Již za pár okamžiků se dozvíme, jak si vedla česká ekonomika. Náš odhad počítá se zrychlením dynamiky růstu v mezičtvrtletním srovnání z 0,4 % na 0,5 %, což by znamenalo meziroční růst o 1,5 %.
Medián trhu očekává růst ve srovnání se druhým kvartálem o 0,4 % a oproti třetímu čtvrtletí loňského roku pak o 1,4 %. Rizika jsou vychýlena spíše směrem níže vzhledem k nedobré kondici německé ekonomiky a také dopadům zářijových povodní. Jelikož se jedná o prvotní odhad, detailnější strukturu růstu české ekonomiky se dozvíme až na konci příštího měsíce.
O hodinu později dorazí také výsledek z Německa, kde zatím nelze očekávat obrat k lepším zítřkům. Největší evropská ekonomika balancuje nad hrozbou recese a podle trhu do ní tentokrát již definitivně spadne. Po mezičtvrtletním poklesu ve druhém čtvrtletí o 0,1 % by měl výkon německé ekonomiky být nižší znovu o 0,1 % i ve třetím kvartále. Německou ekonomiku trápí podobné potíže jako tu naši, tedy především zaostávající průmysl, nízká zahraniční poptávka a převládající opatrnost na straně spotřebitelů. V odpoledních hodinách bude také publikován úvodní odhad říjnové inflace, která by dle národní metodiky mohla vzrůst z 1,6 % na 1,8 % a dle Eurostatu z 1,8 % na 2,1 %. Cenový vývoj je tak u našeho západního souseda na dosah 2% cíle.
V 11:00 ukáže Eurostat, jak se daří ekonomice eurozóny jako celku. Naše i tržní prognóza předpokládají mezičtvrtletní růst o 0,2 % stejně jako v předchozím kvartále. Růst tak lze hodnotit jako anemický a zároveň poslední předstihové ukazatele přinášely spíše negativní zprávy, což ve spojitosti s příznivým vývojem inflace donutilo ECB snížit sazby i na svém říjnovém zasedání.
Odpoledne se dozvíme také úvodní odhad HDP z USA. Trh predikuje anualizovaný růst ve třetím kvartále o necelá 3 %, tedy téměř ve stejné výši jako ve druhém čtvrtletí. To koreluje s vyšším odhadem Mezinárodního měnového fondu na růst americké ekonomiky z 2,6 % na 2,8 %. Hrozba recese, která byla ve vysoké míře skloňována v předchozích měsících, je tak na hony vzdálená realitě. O pár minut dříve bude zveřejněn také další údaj z tamního trhu práce, a to konkrétně ADP report o zaměstnanosti. Ten by podle trhu měl přinést pouze 111 tis. nových pracovních míst. To by byl podobný rozsah jako v srpnu, kdy finanční trhy zachvátila panika týkající se kondice americké ekonomiky a jejího trhu práce. Výsledek odhadovaný trhem nebo ještě horší může způsobit opětovné sázky na rychlejší uvolňování měnové politiky ze strany Fedu.
Pohled zpět:
Úterní den přinesl zajímavá data především ze Spojených států amerických, které nabídly protichůdný obrázek. Spotřebitelská důvěra zjišťována institucí Conference Board neočekávaně prudce vzrostla, když se jí vyjadřující index zvýšil z revidovaných 99,2 bodů (původně 98,7 b.) až na 108,7 b., přičemž trh predikoval jen nepatrný nárůst. Spotřebitelé vnímají mnohem lépe současnou situaci a jsou optimističtější i ohledně budoucnosti, což by naznačovalo neupadající odolnost americké ekonomiky. Ve stejný čas byl ovšem zveřejněn i report JOLTS o počtu volných pracovních míst a ten ukázal, že jich významně ubylo. Trh předpokládal 8 mil. volných míst, ale ve skutečnosti jich bylo ke konci září pouze 7,4 mil. Zároveň byl významně revidován směrem níže srpnový výsledek, a to o téměř 180 tis. První údaj z tamního trhu práce v tomto týdnu přinesl zklamání, důležitější ovšem bude dnešní report ADP a zejména pak páteční oficiální statistika o počtu nových pracovních míst mimo zemědělský sektor.
Americký index S&P 500 si včera připsal zisk necelých 0,2 %, zatímco německý DAX i pražský PX zaznamenaly zcela totožnou ztrátu ve výši -0,27 %. Koruna se den před začátkem mediální karantény členů bankovní rady pohybuje okolo 25,37 EUR/CZK.