Otázka pro řecké referendum
Již nyní ji evropští představitelé interpretují řecké referendum jako hlasování o euru. Nejednoznačná otázka v referendu může znamenat nejednoznačnou odpověď a možnost různých interpretací.
Otázka pro řecké referendum bude asi znít: "Měl by být návrh, který byl předložen Evropskou komisí, ECB a MMF na jednání skupiny Eurogroup dne
25. 6. 2015 a který sestává ze dvou nedílných částí tvořících úplný návrh, akceptován?"
To není lehká otázka: v prvé řadě, mnozí si těžko vybaví, jaké bylo konkrétní znění návrhů, když předtím jedna změna následovala druhou. Za druhé, otázku lze chápat minimálně dvojím způsobem − buď jako projev vztahu k požadovaným ekonomickým reformám, nebo jako projev vztahu ke společné evropské měně. Již nyní ji evropští představitelé interpretují jako hlasování o euru, premiér Tsipras a Syriza se spíše soustřeďují na hospodářská omezení. Nebo půjde o hlasování o řecké vládě? Za třetí, neexistuje plný souhlas s legitimitou referenda, když v řecké ústavě není referendum údajně zmíněno v kontextu řešení fiskálních podmínek země. Řekové si s tím ale asi nyní nebudou lámat hlavu.
Nejednoznačná otázka může znamenat nejednoznačnou odpověď a možnost různých interpretací. To může být někdy výhodné, někdy nebezpečné. Trhům to nemusí pomoct, protože si výsledek mohou vykládat odlišně, minimálně v různých časových okamžicích. S volatilitou lze proto počítat i po referendu a třeba finanční tituly to nebudou mít na burzách jednoduché.
Zdroj: Hospodářské noviny, Názor Petr Hlinomaz, analytik BH Securities, 1. července, Podniky a trhy. Více zde.