Podíl žen ve vedení firem stoupl na 19,7 procenta

Vyplývá to ze studie Deloitte Ženy ve vedení, která analyzuje situaci v 72 zemích světa...

Podíl žen ve vedení firem stoupl na 19,7 procenta
 Redakce
Redakce

Podíl žen zastoupených v řídících orgánech společností se v roce 2021 celosvětově zvýšil na 19,7 procenta proti 17 procentům v roce 2018, směrem nahoru ve strukturách firem ale procento zastoupení dramaticky klesá. Žen v řadách ředitelů je pět procent. Tímto tempem by se rovného zastoupení žen a mužů v nejvyšším vedení dosáhlo nejdříve v roce 2045. Vyplývá to ze studie Deloitte Ženy ve vedení, která analyzuje situaci v 72 zemích světa a 10.493 firmách.

Česká republika se svým 17,2 procentním zastoupením žen ve vedení zaostává jak za celosvětovým, tak evropským (30,7 procenta) průměrem. Toto číslo nicméně narostlo v Česku proti roku 2018 o 3,4 bodu. Například v sousedním Polsku činí podíl žen ve vedení 23 procent. V roce 2021 vláda ČR přijala Strategii rovnosti žen a můžu na léta 2021 až 2030, která navrhuje opatření nutná pro dosažení rovnosti žen a mužů v ČR na srovnatelné úrovni s ostatními státu EU.

Reklama


"Téma rovnosti žen a mužů se dostává do popředí veřejného zájmu již několik let, a jak je vidno z našich aktuálních statistik, počet žen ve představenstvu společností sice pomalu, ale neustále roste,“ uvedla řídící partnerka Deloitte Czech Republic Diana Rádl Rogerová. Její zkušenost podle jejích slov ukazuje, že při dostatečné účasti žen v nejvyšším vedení většinou dochází k větší diverzifikaci členů správních rad, což v konečném důsledku vede k lepším výsledkům celé firmy.

Reklama


Studie se zaměřila také na další genderové aspekty, jako je například spojitost mezi ženským vedením společností a poměrem žen v jejich řídících orgánech. Z průzkumu vyplývá, že ve společnostech s ženou v ředitelky, je podíl žen v orgánech společnosti mnohem vyšší (33,5 procenta), než je tomu v případě, kdy je šéfem muž (19,4 procenta). Průměrný věk žen ve vedení je celosvětově 57 let (u mužů 60 let) a ve funkčním období zůstávají průměrně pět let (muži 7,6 roku).


Mezi zeměmi s nejvyšším zastoupením žen ve vedení jasně dominují evropské země, částečně také díky zavedeným kvótám. Deset zemí s nejvyšším podílem zastupujících žen jsou Francie (43,2 procenta), Norsko (42,4 procenta), Itálie (36,6 procenta), Belgie (34,9 procenta), Švédsko (34,7 procenta), Finsko (32,7 procenta), Nový Zéland (31,9 procenta), Jihoafrická republika (31,8 procenta), Velká Británie (30,1 procenta) a Dánsko (29,6 procenta).


USA se umístily s 23,9 procenta na 19. místě. Nejhůře jsou ženy zastoupeny v blízkovýchodních a asijských zemích jako Jižní Korea (4,3 procenta), Kuvajt (čtyři procenta), Saúdská Arábie (1,7 procenta) a Katar (1,2 procenta). V Evropě působí nejvíce žen v orgánech společností ve spotřebitelském sektoru (33,4 procenta, finančních službách (32,4 procenta) a výrobních službách (30,4 procenta).


Zdroj: ČTK
Reklama

Vědomosti dne

Proč cena zlata stále roste?

Zlato je cenný kov, který provází lidstvo po tisíciletí. Vždy bylo symbolem bohatství a napříč věky vždy dokázalo udržet svou hodnotu. A právě v tom spočívá jeho přitažlivost pro investory. Je to aktivum, které dlouhodobě obstálo přes všechny krize a ekonomické turbulence. Proč je zlato dobrá investice a proč jeho cena dlouhodobě roste?

Jak začít investovat

Investování je jedním ze způsobů, jak se účinně bránit proti inflaci a ochránit své peníze. Základem však je, poznat nejprve své možnosti, preference a stanovit si realistická očekávání. Váš investiční plán by měl počítat se třemi základy investování - výnosem, rizikem a likviditou.

Co je inflace a jak se projeví v investování?

Již druhá polovina roku 2021 přinášela první predikce možného turbulentního růstu cen v následujícím obdobím. V České republice v té době také začala pomalu stoupat míra meziroční inflace. Ze standardních z posledních let 2-3 % se inflace ke konci roku vyšplhala na 6,6 % a další růst na sebe nenechal dlouho čekat.

Reklama
Reklama