Pokles Německa v loňském roce potvrzen, v USA překvapila nižší jádrová inflace
Nejdůležitější informaci dnešního dne z celosvětového měřítka se dozvíme ze Spojených států amerických, kde budou publikovány výsledky maloobchodního sektoru za prosinec. Trh očekává pokračující nárůst tržeb prodejců v meziměsíčním srovnání, ačkoli tempo by mohlo mírně zpomalit z 0,7 % na 0,6 %.
Nicméně pokud bychom abstrahovali od variabilních prodejů aut, předpokládá se meziměsíční zvýšení tržeb o 0,5 % oproti listopadovým 0,2 %. Domácí poptávka tak nadále zůstává robustní a táhne americkou ekonomiku vzhůru. Pozitivní sentiment mezi spotřebiteli přetrvává a ochota utrácet se zatím nevytrácí, a to navzdory zvýšeným inflačním očekáváním, které ukázal páteční průzkum University of Michigan. Tento vývoj potvrzuje tezi, že Fed velmi pravděpodobně nebude spěchat s dalším uvolňováním měnové politiky. Ve stejný čas budou také zveřejněny každotýdenní údaje z tamního trhu práce o počtu nově podaných i pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti. V obou případech se očekává jejich mírný nárůst oproti předchozímu týdnu.
Ve středoevropském regionu bude nejzajímavější událostí zasedání Polské národní banky. Bankovní rada drží základní úrokovou sazbu na úrovni 5,75 % již více než rok a mezi analytiky panuje absolutní konsensus, že se na tom zatím nic měnit nebude. Inflace totiž atakuje 5% hranici, jádrová složka je rovněž zvýšená (nad 4 %), kde se drží od loňského září. Zajímavější tak může být tisková konference předsedy NBP, který by mohl nastínit uvažované kroky (snižování sazeb) bankovní rady.
Již dnes ráno byly potvrzeny předběžné odhady prosincové inflace v Německu, které naznačovaly její nečekaně silnější nárůst. Podle národní metodiky se inflace zvýšila z 2,2 % na 2,6 % a podle metodiky Eurostatu z 2,4 % na 2,8 %.
Pohled zpět:
Včera jsme se dozvěděli, jak se vedlo německé ekonomice v roce 2024. O tom, že to nebude žádná sláva, nebylo pochyb. Propad největší evropské ekonomiky druhý rok v řadě byl takřka jasný, otázkou bylo, jak bude velký. Nakonec se ekonomický výkon Německa v loňském roce snížil o 0,2 % (po poklesu o 0,3 % v roce 2023). V letošním roce se sice očekává mírné oživení, ale četná rizika na domácí i světové scéně způsobují postupné snižování predikcí některých institucí.
Klíčovým údajem včerejšího dne byla také americká inflace za měsíc prosinec. Celková inflace dopadla v souladu s očekáváními trhu, když meziměsíčně vzrostla o 0,4 % a meziročně o 2,9 %. Jádrová část ovšem skončila mírně pod mediánovým odhadem, když meziměsíční tempo zvolnilo z 0,3 % na 0,2 % a meziročně z 3,3 % na 3,2 %. Zároveň byl publikován průzkum newyorské pobočky Fedu ohledně podnikatelské nálady ve zpracovatelském průmyslu, kde oproti predikcím (+3 b.) převážil pesimismus (-12,6 b.) Tyto výsledky sice nezměnily očekávání finančních trhů ohledně lednového zasedání (stabilita sazeb s 97% pravděpodobností), ale mírně se zvýšila šance na snižování sazeb v průběhu letošního roku. To se projevilo poklesem výnosu desetiletého dluhopisu o zhruba 15bb na 4,64 % a také oslabením amerického dolaru směrem k 1,035 EUR/USD.
Průmyslová výroba v eurozóně v souladu s mediánovým odhadem trhu vzrostla v listopadu o 0,2 %. Ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku ovšem poklesla o takřka 2 %. Krize evropského průmyslu tak ani zdaleka není u konce.
Nižší jádrová inflace v USA udělala radost akciovým titulům, když byla posilněna víra trhů, že by Fed mohl přikročit ke snižování sazeb. Zároveň byla zahájena výsledková sezóna, a zvláště americké banky zaznamenaly dobré výsledky, proto americký index S&P 500 vzrostl o více než 1,8 %. Německý DAX jen mírně zaostal se ziskem 1,5 %. Pražská burza, na kterou se chystá vstoupit Doosan Škoda Power, vzrostl jen o 0,2 %. Koruna přestala dále oslabovat a pohybuje se okolo 25,20 EUR/CZK.