Předseda Fedu Powell na summitu v Jackson Hole

Komentoval cestu k dosažení měnověpolitického cíle...

Předseda Fedu Powell na summitu v Jackson Hole
Štěpán Křeček
Štěpán Křeček

Klíčové body projevu J. Powella

Na sympoziu Federální rezervní banky v Kansas City v Jackson Hole přednesl předseda Federálního rezervního systému Jay Powell velmi očekávaný projev nazvaný Měnová politika a cenová stabilita.

Reklama

Předseda Powell hovořil o stavu ekonomiky a zopakoval, že "zatímco nejnovější ekonomické údaje byly smíšené, podle mého názoru naše ekonomika nadále vykazuje silnou základní dynamiku. Trh práce je obzvláště silný, ale je zjevně mimo rovnováhu, přičemž poptávka po pracovnících podstatně převyšuje nabídku dostupných pracovníků.“

Pokud jde o inflaci, poznamenal, že "se pohybuje vysoko nad 2 procenty a vysoká inflace se nadále šíří ekonomikou. Zatímco nižší hodnoty inflace za červenec jsou vítány, avšak zlepšení za jediný měsíc zdaleka nedosahuje toho, co bude Výbor potřebovat, než budeme přesvědčeni, že inflace klesá."

Reklama

Pokud jde o cestu k dosažení cíle na horizontu měnové politiky, uvedl, že "za současných okolností, kdy se inflace pohybuje vysoko nad 2 procenty a trh práce je extrémně napjatý, nejsou odhady dlouhodobějšího neutrálního pásma místem, kde by se mělo zastavit nebo pozastavit." Uvedl také, že "naše rozhodnutí na zářijovém zasedání bude záviset na souhrnu příchozích dat a vyvíjejícím se výhledu. V určitém okamžiku restriktivního nastavení měnové politiky bude pravděpodobně vhodné zpomalit tempo růstu dalšího zpřísňování."

Klíčové důsledky

Projev předsedy Powella trhy interpretovaly jako silně jestřábí, když zopakoval potřebu "důrazně" uvést poptávku a nabídku do rovnováhy, což bude vyžadovat trvalé období růstu pod trendem. To znovu potvrdilo záměr Fedu pokračovat ve zvyšování měnověpolitické sazby do restriktivního teritoria na jeho nadcházejícím zasedání, které se bude konat od 20. do 21. září. Powell také zdůraznil potřebu udržet sazby na zvýšených úrovních po delší dobu, aby se zajistilo, že se inflace rozhodně vrátí k cíli.

Během posledních několika týdnů začaly finanční trhy anticipovat další sadu razantních restrikcí ze strany Fedu a očekává se, že měnověpolitická sazba do konce roku dosáhne hladiny mezi 3,5% a 3,75%. To znamená, že výnos 2letých státních dluhopisů USA, které dosáhly hladiny 3,4%, ještě dále porostou, a vzhledem k tomu, že 10letý výnos se pohybuje těsně v okolí 3,0 %, a hluboce obrácená spreadová křivka 10Y-2Y naznačuje, že účastníci trhu sázejí na to, že Fed nebude schopen udržet sazby na zvýšených úrovních příliš dlouho. Ačkoliv Powellovy páteční komentáře byly jasně zaměřeny na nastavení očekávání pro delší politickou trajektorii, trhy očekávají, že s vysokou inflací a rostoucími sazbami zpomalení ekonomického růstu, jako důsledku restriktivní politiky, pravděpodobně otestuje nervy a ochotu setrvat na započaté cestě drtivé většiny členů FOMC.

Reklama

Vědomosti dne

Proč cena zlata stále roste?

Zlato je cenný kov, který provází lidstvo po tisíciletí. Vždy bylo symbolem bohatství a napříč věky vždy dokázalo udržet svou hodnotu. A právě v tom spočívá jeho přitažlivost pro investory. Je to aktivum, které dlouhodobě obstálo přes všechny krize a ekonomické turbulence. Proč je zlato dobrá investice a proč jeho cena dlouhodobě roste?

Jak začít investovat

Investování je jedním ze způsobů, jak se účinně bránit proti inflaci a ochránit své peníze. Základem však je, poznat nejprve své možnosti, preference a stanovit si realistická očekávání. Váš investiční plán by měl počítat se třemi základy investování - výnosem, rizikem a likviditou.

Co je inflace a jak se projeví v investování?

Již druhá polovina roku 2021 přinášela první predikce možného turbulentního růstu cen v následujícím obdobím. V České republice v té době také začala pomalu stoupat míra meziroční inflace. Ze standardních z posledních let 2-3 % se inflace ke konci roku vyšplhala na 6,6 % a další růst na sebe nenechal dlouho čekat.

Reklama
Reklama