Průmyslový index Dow Jones vedl ve čtvrtek růst a přidal 1,1 %
Index S&P 500 si připsal 0,5 % a technologický Nasdaq Composite skončil beze změny. Investoři se přiklonili k průmyslovým a finančním podnikům a stáhli se z velkých technologických podniků. Společnost Nvidia byla v centru pozornosti po svém posledním vydařeném čtvrtletí.
Výrobce čipů překonal zisk, ale předpověděl nejpomalejší růst tržeb za posledních sedm čtvrtletí, protože zaznamenal problémy s dodavatelským řetězcem. Toto omezí dodávky nového vlajkového čipu Blackwell, uvedla společnost - ale také povede k převisu poptávky nad nabídkou až do roku 2026. Akcie ve čtvrtek odpoledne vzrostly o více než 1 % poté, co během dne kolísaly. Pokud jde o makroekonomické údaje, týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti zveřejněný ve čtvrtek ráno dosáhl 213 000, což představuje pokles oproti předchozímu týdnu. Investoři zmírňují sázky na snížení úrokových sazeb Fedu. Podle nástroje CME FedWatch obchodníci nyní odhadují 44% pravděpodobnost, že Fed na svém prosincovém zasedání ponechá sazby na stejné úrovni, oproti 28 % před týdnem.
Ministerstvo spravedlnosti USA (DOJ) chce, aby se impérium Googlu rozpadlo, ale nejprve musí přesvědčit soudce, že by se tak mělo stát. Tento proces začal ve středu, kdy američtí prokurátoři předložili federálnímu soudu dokument, v němž nastínili konkrétní nápravná opatření poté, co v přelomovém soudním procesu úspěšně argumentovali, že Google provozoval své vyhledávače jako nezákonný monopol. DOJ požaduje, aby Alphabet prodal svůj prohlížeč Chrome a operační systém Android. Většina nápravných opatření by platila po dobu 10 let. Žalobci rovněž vyzvali společnost Google, aby se do šesti měsíců zbavila veškerých investic nebo vlastnictví konkurenčních produktů umělé inteligence, jakož i konkurenčních reklamních technologií a distributorů vyhledávání. Nápravná opatření týkající se Androidu mají omezit Google v přednostní volbě svého vyhledávače pro uživatele.
Prokurátoři také vyzvali k poskytnutí vyhledávacích dat konkurentům společně s interním know-how společnosti v oblasti zpracování vyhledávacích dotazů a požadují ukončení dohod, které zajišťují, že je vyhledávač společnosti Google nastaven jako výchozí v mobilních zařízeních a internetových prohlížečích. Společnost Google ve čtvrtečním prohlášení uvedla, že „ministerstvo spravedlnosti se rozhodlo prosazovat radikální agendu, která by poškodila Američany a vedoucí postavení Ameriky v oblasti technologií“. Narušilo by to celou řadu produktů společnosti Google - i mimo vyhledávání - které lidé milují a které jim pomáhají v každodenním životě. Před námi je ještě dlouhá cesta, než se dozvíme, jaké povinnosti bude Google muset splnit. Ačkoli má Google nepochybně monopolní postavení, tyto návrhy budou čelit četným překážkám,včetně silného odporu ze strany Google, brzké změny administrativy a také nalézt potenciálního kupce, který sám není v monopolním postavení bude problém.
Zatím není známo, zda by nová Trumpova administrativa nechala všechny tyto antimonopolní případy týkající se velkých technologií pokračovat. Někteří právní experti neočekávají, že by represe polevily. Koneckonců to bylo právě Trumpovo ministerstvo spravedlnosti, které iniciovalo antimonopolní žalobu proti společnosti Google poté, co dospělo k závěru, že společnost používá nezákonné taktiky k monopolizaci vyhledávání. Soudce Mehta naplánoval slyšení o opravných opatřeních na duben a již dříve uvedl, že konečné rozhodnutí plánuje vydat do srpna 2025. Společnost Google přislíbila, že se odvolá u obvodního odvolacího soudu ve Washingtonu. Od nějakého úplného konečného řešení jsme pravděpodobně ještě daleko.
Akcie společnosti Alphabet během čtvrtečního ranního obchodování klesly o více než 6 %.