Rally na akciovém trhu se s blížícím se posledním zasedáním Fedu v tomto roce zastavila
V uplynulém týdnu byl Nasdaq Composite jediným ze tří hlavních indexů, který vykázal týdenní zisk, a uzavřel se ziskem více než 0,3 %.
Mezitím index S&P 500 klesl o přibližně 0,6 %, zatímco pokles akcií ve zdravotnickém sektoru zatížil index Dow Jones, který se propadl o téměř 2 %. Dow nyní klesá již sedm seancí v řadě, což je jeho nejhorší období od února 2020. Investory čeká týden nabitý ekonomickými zprávami, jehož vrcholem bude další rozhodnutí Fedu o úrokových sazbách 18. prosince. Trhy všeobecně očekávají, že Fed sníží úrokové sazby o 25 bazických bodů, a investoři se pravděpodobně zaměří na to, co předseda Fedu Jerome Powell řekne o dalším vývoji v roce 2025 během své tiskové konference. V ekonomickém kalendáři jsou také aktualizované údaje o listopadových maloobchodních tržbách, indexu výdajů na osobní spotřebu a aktivitě v sektoru služeb a zpracovatelském průmyslu. Z podnikových zpráv se očekávají čtvrtletní výsledky společností Micron, Nike, FedEx a Carnival Corporation.
Již deset obchodních dnů v řadě klesá v indexu S&P 500 více akcií než roste, což je nejdelší období od září 2001. Přesto v tomto časovém období, které zahrnuje celý prosinec, vzrostl index S&P 500 přibližně o 0,3 %. Rovnoměrně vážená verze indexu S&P 500 (SPXEW), která není příliš ovlivněna pohyby velkých akcií v rámci indexu, klesla o více než 3 %. Může to být jedním z varovných signálů ohledně celkového zdraví trhu, je nutné pozorovat, pokud jich nebude přibývat. Prozatím drží benchmarkový index nad vodou rally největších technologických akcií na trhu. Ve středu index Nasdaq Composite poprvé v historii uzavřel nad hranicí 20 000 bodů, protože společnosti Alphabet, Tesla, Meta a Amazon se vyšplhaly na rekordní hodnoty. Investoři tváří v tvář odolné inflaci začínají věřit, že Fed sníží úrokové sazby méně než se původně čekalo. Pokud sazby zůstanou o něco vyšší o něco déle, než očekával konsenzus, pak se v takovém scénáři pravděpodobně bude dařit společnostem, které mají z vyšších sazeb prospěch a akcie ‚velké sedmičky‘ tomuto popisu odpovídají.
Podle nástroje CME FedWatch trhy počítají se zhruba 97% pravděpodobností, že Fed sníží úrokové sazby o 25 bazických bodů. Avšak vzhledem k nedávným údajům, které ukázaly, že americká ekonomika roste solidním tempem, trh práce se rychle neochlazuje a cesta inflace k 2% cíli Fedu se komplikuje, mnozí očekávají, že Fed sníží sazby v roce 2025 méně, než se původně předpokládalo. Klíčový tak bude nejnovější souhrn ekonomických projekcí Fedu (SEP). Ten obsahuje „bodový graf“, který mapuje očekávání tvůrců politiky, kam by se úrokové sazby mohly v budoucnu ubírat. Když Fed v září naposledy vydal svůj „dot plot“, mediánová prognóza předpokládala, že sazba federálních fondů se na konci roku 2025 bude pohybovat v rozmezí 3,25 % až 3,5 %. Namísto čtyř snížení sazeb v roce 2024, která se předpokládala ještě v září, trhy podle údajů agentury Bloomberg oceňují pro příští rok pouze dvě snížení sazeb.
V úterý se zveřejní údaj o stavu amerických spotřebitelů, a to ze zprávy o maloobchodních tržbách za listopad. Ekonomové odhadují, že maloobchodní tržby se během října oproti předchozímu měsíci zvýšily o 0,5 %. Ekonomický tým Bank of America se domnívá, že tato zpráva bude odrážet silný začátek období svátečních nákupů. „Maloobchodní výdaje na internetu byly obzvláště silné v období kolem Dne díkůvzdání“. V minulém týdnu vykázaly údaje o indexu spotřebitelských cen (CPI) i indexu cen výrobců (PPI) známky toho, že inflace příliš nepokročila směrem k 2% cíli Fedu. Nicméně analytici i nadále očekávají klesající trend inflace, který zatím zamrznul.