Situace v českém průmyslu se zhoršuje už dva a půl roku

Provozní podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se letos v listopadu v porovnání s říjnovou situací dále zhoršily, a to výrazněji, než očekávala drtivá většina analytiků oslovených agenturou Bloomberg. Zhoršují se už dva a půl roku. V listopadu byl důvodem výraznější než předpokládaný propad nových zakázek i samotného objemu výroby.

Situace v českém průmyslu se zhoršuje už dva a půl roku
Lukáš Kovanda
Lukáš Kovanda

Tento propad odráží poměrně slabou domácí i zahraniční poptávku. Průmyslové podniky reagují na slabou poptávku omezením objemu produkce a snížením její ceny. A to i přes mírný vzestup cen vstupů, způsobený zvýšením dodavatelských cen i růstem přepravních nákladů, například z důvodů stávek v přístavech. Ponižují si tedy své hrubé marže. Částečně také snižují stavy zaměstnanců, ačkoli tato redukce byla v listopadu nejmírnější od letošního března. Na poklesu nových zakázek má lví podíl nepříznivá situace v Německu a také – v sektorovém pohledu – v automobilovém průmyslu.

České průmyslníky však zatím nepřechází určitý optimismus ve výhledu do příštího roku, a to přesto, že šetření proběhlo již po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem. Jím slibovaná cla přitom mohou českou ekonomiku – a český průmysl – poškodit prakticky nejvíce v EU, jak vypočítává říjnová studie Konfederace dánského průmyslu. Průmyslníci zjevně předpokládají, že v tuto chvíli jsou podmínky v tuzemské výrobě tak nepříznivé, že jejich další zhoršení mají i přes zmíněnou hrozbu cel za méně pravděpodobné. Také evidentně předpokládají, že hrozba cel se nakonec nenaplní, nebo alespoň ne ve slibované výši a rozsahu. 

Lukáš Kovanda
Lukáš Kovanda
hlavní ekonom Trinity Bank

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. V letech 2020-2022 byl členem Národní ekonomické rady vlády, která se zaměřovala zejména na boj s ekonomickými důsledky šíření onemocnění COVID-19. Je činný také jako socioekonomický analytik při Organizaci spojených národů (OSN). Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Sleduje vývoj (geo)politické a ekonomické situace ve světě a v České republice.

Další články autora
Reklama

Vědomosti dne

Jak obchodovat s akciemi

Svět velkých financí a tradingu na burzách je nyní otevřenější, než kdy dřív. Investiční strategie, které byly dříve výsadou malé skupiny finančníků, jsou dnes přístupné každému, kdo si zřídí účet u brokera, kterých je celá řada. Než se ale investor vrhne do světa obchodování akcií, měl by znát základní termíny a principy.

Proč cena zlata stále roste?

Zlato je cenný kov, který provází lidstvo po tisíciletí. Vždy bylo symbolem bohatství a napříč věky vždy dokázalo udržet svou hodnotu. A právě v tom spočívá jeho přitažlivost pro investory. Je to aktivum, které dlouhodobě obstálo přes všechny krize a ekonomické turbulence. Proč je zlato dobrá investice a proč jeho cena dlouhodobě roste?

Jak začít investovat

Investování je jedním ze způsobů, jak se účinně bránit proti inflaci a ochránit své peníze. Základem však je, poznat nejprve své možnosti, preference a stanovit si realistická očekávání. Váš investiční plán by měl počítat se třemi základy investování - výnosem, rizikem a likviditou.

Reklama
Reklama