Sony čelí v Británii kvůli poplatkům v PlayStation žalobě o pět miliard liber

Její uživatelé jsou přesvědčeni, že firma zneužívá svého postavení na trhu...

Sony čelí v Británii kvůli poplatkům v PlayStation žalobě o pět miliard liber
 Redakce
Redakce

Japonská společnost Sony čelí v Británii žalobě o pět miliard liber (146 miliard Kč) kvůli své herní konzoli PlayStation. Její uživatelé jsou přesvědčeni, že firma zneužívá svého postavení na trhu a v posledních šesti letech jim účtovala příliš vysoké ceny za hru samotnou i neúměrné poplatky za nákupy doplňků. Informoval o tom server BBC.

Skupinovou žalobu vede Alex Neillová, kterou Britové znají jako zastánkyni práv spotřebitelů. Pokud vše půjde podle představ stěžovatelů, mohlo by se odškodnění dočkat skoro devět milionů hráčů.

Reklama

Žaloba uvádí, že Sony PlayStation porušila antimonopolní zákony, protože zavedla nespravedlivé podmínky jak pro vývojáře her, tak pro vydavatele. Výsledkem byl podle stěžovatelů růst cen.

"Už se nedá nic dělat," řekla BBC Neillová, když komentovala začátek sporu. Zástupci Sony PlayStation se k žalobě zatím nevyjádřili.

Reklama

Nespokojení uživatelé stížnost podali u tribunálu, který řeší spory konkurenční povahy. Poukazují například na to, že z každé digitální hry nebo z nákupu doplňků prostřednictvím on-line obchodu PlayStation Store je podle pravidel nutné odvádět 30procentní poplatek.

Odškodné, které by mohl jednotlivec vysoudit, se odhaduje na 67 až 562 liber (1960 až 16.400 Kč). Týká se to v Británii každého, kdo od srpna 2016 nakoupil digitální hry nebo herní doplňky na své konzoli nebo přes virtuální obchod PlayStation Store.

"My si myslíme, že máme skutečně pádné argumenty. Jinak bychom to nedělali," řekla Neillová. "Je to dost velký počin postavit se takové firmě, jako je Sony," dodala. Neillová také řekla, že bojuje za miliony lidí, kterým byly účtovány příliš vysoké poplatky, aniž cokoliv tušili.

"Domníváme se, že společnost Sony zneužila svého postavení a že své zákazníky brala na hůl. Kroky společnosti Sony tak stojí spoustu peněz miliony lidí, kteří si to nemohou dovolit. Zejména když jsme uprostřed krize způsobené růstem životních nákladů a když jsou lidi vyždímaní z peněz jako nikdy předtím," řekla Neillová.

Není to poprvé, co si spotřebitelé stěžují na poplatky na digitálních platformách a za přístup k digitálnímu obsahu. Podobně si lidé ve více zemích stěžovali na americké firmy Apple a Google.

"Jakmile jste jednou v těch operačních systémech Apple nebo Android, tak už nemáte na výběr a musíte platit vysoké částky za obsah, protože neexistuje alternativa. My říkáme, že v případě zákazníků Sony PlayStation je to v podstatě totéž," dodala Neillová. Varovala ale, že podobné spory se mohou táhnout i roky.


Zdroj: ČTK

Reklama

Vědomosti dne

Proč cena zlata stále roste?

Zlato je cenný kov, který provází lidstvo po tisíciletí. Vždy bylo symbolem bohatství a napříč věky vždy dokázalo udržet svou hodnotu. A právě v tom spočívá jeho přitažlivost pro investory. Je to aktivum, které dlouhodobě obstálo přes všechny krize a ekonomické turbulence. Proč je zlato dobrá investice a proč jeho cena dlouhodobě roste?

Jak začít investovat

Investování je jedním ze způsobů, jak se účinně bránit proti inflaci a ochránit své peníze. Základem však je, poznat nejprve své možnosti, preference a stanovit si realistická očekávání. Váš investiční plán by měl počítat se třemi základy investování - výnosem, rizikem a likviditou.

Co je inflace a jak se projeví v investování?

Již druhá polovina roku 2021 přinášela první predikce možného turbulentního růstu cen v následujícím obdobím. V České republice v té době také začala pomalu stoupat míra meziroční inflace. Ze standardních z posledních let 2-3 % se inflace ke konci roku vyšplhala na 6,6 % a další růst na sebe nenechal dlouho čekat.

Reklama
Reklama