Spotřebitelské ceny zmírnily svůj meziroční růst
V důsledku vysoké inflace tak dochází k poklesu životní úrovně v naší zemi...
Z meziročního pohledu dosáhla míra inflace v únoru na úroveň 16,7 procenta. To bylo o 0,8 procentního bodu méně než v lednu. Inflace je však stále extrémně vysoká, což snižuje kupní sílu úspor domácností a vede k poklesu reálných příjmů drtivé většiny obyvatel. V důsledku vysoké inflace tak dochází k poklesu životní úrovně v naší zemi.
V únoru došlo k meziročnímu zvýšení ceny elektřiny o 32,0 procenta a ceny zemního plynu o 74,3 procenta. Přestože se jedná o nižší nárůsty než v lednu, tak vysoké ceny energií stále výrazně zatěžují rozpočty domácností i firem. Zdražují rovněž nájmy, vodné, stočné, tuhá paliva, teplo a teplá voda, takže ceny v oddíle bydlení měly nadále nejvyšší vliv na meziroční růst cenové hladiny.
Situace je rovněž znepokojivá u potravin. Prudké zdražení je evidováno u rýže (+31,9 procenta), mouky (+36,1 procenta), vepřového masa (+31,1 procenta), mléka (+39,5 procenta) a cukru (+75,1 procenta). Doslova astronomický růst ceny o 95,2 procenta byl zaznamenán u vajec, což bylo způsobeno ptačí chřipkou. V následujících měsících by se měla situace zlepšovat u ovoce a zeleniny, a to díky dovozu nové úrody z jihu Evropy. Naopak u masa lze očekávat další zdražování kvůli redukci některých evropských chovů.
Ještě vyšší inflaci brání silný kurz koruny, který zlevňuje dovoz do České republiky. Naopak nedostatečná konkurence na některých trzích může umožňovat další zdražování. Proto je důležité, aby Úřad pro ochranu hospodářské soutěže výrazně navýšil počet kontrol kvůli zajištění dobře fungujícího tržního prostředí v naší zemi.