Technologická rallye minulý týden posunula hlavní americké akciové indexy na nová maxima
Nejnovější zveřejněné ekonomické údaje příliš neotřásly důvěrou investorů, že Fed na svém posledním zasedání v roce 2024 sníží úrokové sazby. V prvním prosincovém týdnu byl Dow Jones jediným indexem v červených číslech a klesl o přibližně 0,5 %.
Mezitím Nasdaq Composite vzrostl o více než 3 % a S&P 500 vyskočil o téměř 1 %. V nadcházejícím týdnu bude ve středu zveřejněn klíčový údaj o inflaci, index spotřebitelských cen. Ve čtvrtek bude následovat údaj o velkoobchodní inflaci a index cen výrobců. Z podnikových zpráv budou zveřejněny čtvrtletní výsledky společností Broadcom, Costco, C3.ai a GameStop. Sedm velkých technologických akcií v uplynulém týdnu rostlo. Všech sedm akcií - Apple, Alphabet, Microsoft, Amazon, Meta, Tesla a Nvidia - výrazně překonalo výkonnost indexu S&P 500. Společnosti Meta, Amazon a Apple v pátek uzavřely na rekordních hodnotách. Posun vzhůru v oblasti velkých technologií přichází v době, kdy mnoho stratégů z Wall Street volá po rozšíření výkonnosti akciových trhů v roce 2025. Za tím pravděpodobně stojí dynamika dalšího očekávaného růstu zisků, která je i pořád významně nakloněna ve prospěch technologických gigantů.
V pátek zveřejněné údaje Úřadu pro statistiku práce ukázaly, že v listopadu bylo vytvořeno 227 000 nových pracovních míst v USA, což je těsně nad očekáváním ekonomů (220 000 míst). Míra nezaměstnanosti se zvýšila na 4,2 % ze 4,1 %. Celkově zveřejněné údaje nijak neposunuly myšlení ekonomů a investorů. Fed by měl být schopen pokročit ve snižování sazeb v prosinci, ale zpráva o CPI z příštího týdne toto může potvrdit či naopak vyvrátit. Podle nástroje CME FedWatch Tool trhy v pátek počítaly se zhruba 85% pravděpodobností, že Fed 18. prosince sníží úrokové sazby o čtvrt procentního bodu. Ekonomové z Wall Street očekávají, že celková americká inflace v listopadu meziročně vzrostla o 2,7 %, což představuje nárůst oproti říjnovým 2,6 %. Meziměsíčně by ceny měly podle projekcí ekonomů vzrůst o 0,3 %, což je více než 0,2% meziměsíční nárůst v září. Na „jádrové“ bázi, která očišťuje ceny potravin a energií, by měl index CPI v listopadu oproti loňskému roku vzrůst o 3,3 %. To by znamenalo čtvrtý měsíc po sobě, kdy jádrový CPI dosáhl hodnoty 3,3 %. Očekává se, že měsíční růst jádrových cen dosáhne 0,3 %, což je rovněž v souladu s říjnovým přírůstkem.
Dezinflační dynamika slábne a objevily se nové faktory (např. potenciál cel a snižování daní), kvůli nimž se poslední etapa cesty inflace zpět k 2% cíli Fedu jeví jako stále obtížnější. Tento obraz odolné inflace, který se vytvořil v posledních několika měsících listopadová zpráva o CPI pravděpodobně nezmění. Povolební nadšení z Trumpovy vlády přátelské k trhům zůstává v platnosti. To se vyznačuje výrazně nízkou volatilitou na trhu. Index volatility CBOE, známý jednoduše jako VIX, se pohybuje kolem 13, což je nejnižší úroveň od doby před poklesem trhu na začátku srpna. Jedinou potenciální překážkou v dalším růstu akcií do konce roku může být zasedání Fedu 18. prosince. Pokud Jerome Powell nasadí jestřábí tón v reakci na horší inflační údaje, trhy to neocení.