Tento týden zasedá ČNB, co ukáže lednová inflace?
Poslední týden v lednu byl výživný a první únorový týden nebude jiný. Z pohledu české ekonomiky vyvrcholí ve čtvrtek, kdy bude nejprve zveřejněn úvodní odhad lednové inflace (novinka od tohoto roku), který může mít zcela zásadní dopad na odpolední zasedání ČNB.
Bankovní rada bude také jistě pozorně sledovat pondělní výsledek PMI ve zpracovatelském sektoru a rovněž ve čtvrtek vývoj průmyslové výroby na konci roku. Ze světa budou patřit mezi nejdůležitější údaje dnešní předběžný odhad lednové inflace v eurozóně a data z amerického trhu práce, zejména pak počet nově vytvořených pracovních míst mimo zemědělský sektor (pátek).
Dnes bude za pár minut publikován výsledek PMI ve zpracovatelském průmyslu za leden. Náš odhad očekává jeho navýšení ze 44,8 na 45,6 bodů (tržní odhad 45,7 bodů). Odpoledne se dozvíme, jaké bylo plnění státního rozpočtu na začátku roku. Eurostat ukáže svůj předběžný odhad lednové inflace, která by podle nás měla mírně vzrůst na 2,5 % (medián trhu 2,4 %).
V úterý dorazí data o počtu otevřených pracovních míst v USA dle průzkumu JOLTS a také o vývoji průmyslových objednávek.
Středa nabídne další údaj z amerického trhu práce a tím bude průzkum ADP o zaměstnanosti. Po prosincovém poklesu nově vytvořených na 122 tis. pracovních míst v soukromém sektoru trh očekává jejich zvýšení na 150 tis. Z české ekonomiky se dozvíme, jak se vedlo maloobchodním prodejcům na konci minulého roku. Naše prognóza předpokládá zpomalení meziročního tempa růstu z 4,3 % na 4,1 %.
Čtvrtek bude nabitý tuzemskými událostmi. Nejprve zveřejní Český statistický úřad předběžný odhad lednové inflace (a také data za průmysl a zahraniční obchod), kterému budou centrální bankéři přikládat velkou váhu. Podle naší predikce by lednové přecenění nemělo být tak silného charakteru jako v předchozích letech (+1,1 % m/m), což by znamenalo pokles meziroční inflace z 3,0 % na 2,6 %. I z tohoto důvodu předpokládáme, že bankovní rada ČNB obnoví cyklus uvolňování měnové politiky a sníží sazby o 25bb. Na stole ale bude ležet i varianta pokračující stability úrokových sazeb.
Konec týdne doručí klíčové statistiky z amerického trhu práce v podobě počtu nově vytvořených pracovních míst mimo zemědělský sektor a míru nezaměstnanosti. Trh predikuje, že po silném prosincovém nárůstu na 256 tis. dojde k jejich zpomalení na 170 tis. Míra nezaměstnanosti by měla stagnovat na aktuálních 4,1 %. Výsledek, který se nepotká s očekáváními trhu, může vyvolat změnu v očekávané politice Fedu a vyšší volatilitu na finančních trzích.
Pohled zpět:
O víkendu staronový prezident USA Donald Trump podepsal nařízení, kterým se zavádějí dovozní cla na Kanadu, Mexiko (ve výši 25 %) a Čínu (dalších 10 % na již platných). Všechny dotčené země se chystají k odvetným krokům. Jsme na začátku obchodní války?
Česká ekonomika mezičtvrtletně vzrostla v posledním kvartále minulého roku podle předběžného odhadu ČSÚ o 0,5 %, což v meziročním srovnání znamená zrychlení tempa růstu z 1,4 % na 1,6 % v souladu s naší predikcí. HDP se za celý loňský rok zvýšil o 1,0 %, v letošním roce očekáváme růst okolo 2 %.
Více v komentáři: https://investice.rb.cz/?c15002[key]=5417
Inflace v Německu podle národní metodiky klesla na začátku nového roku na 2,3 % a podle celoevropské metodiky zůstala na 2,8 %. Cenový index PCE v USA vzrostl v souladu s očekáváním trhu z 2,4 % na 2,6 % a jeho jádrová část pak stagnovala na 2,8 %. Osobní příjmy i výdaje zrychlily svou meziměsíční dynamiku o 0,1 p.b. v prosinci na 0,4 %, resp. 0,7 %.
Poslední den minulého týdne nezastihl akciové trhy v dobré náladě. Ztráta amerického indexu S&P 500 činila půl procenta, německý DAX stagnoval a pražský PX odepsal dokonce necelých 0,7 %. Koruna během pátku oslabovala a dnes začíná den nad 25,20 EUR/CZK i v souvislosti se zavedenými cly v USA.