Trhy stále přešlapují a obavy z cel tlumí investiční náladu
Americké akcie zakončily minulý týden bez jasného směru, investoři a podniky čelí velkým nejistotám ohledně plánovaných cel prezidenta Donalda Trumpa. Index S&P 500 si připsal 0,5 %, Dow Jones vzrostl o více než 1 % a technologický Nasdaq pouze o 0,2 %.

Pozornost trhů se tento týden přesune k ekonomickým údajům, hlavně k inflačnímu ukazateli PCE, který je preferovaným měřítkem Fedu. Dále budou zveřejněny data o důvěře spotřebitelů, vývoji v sektoru služeb a průmyslu, a finální čísla HDP USA za čtvrté čtvrtletí. Na korporátní scéně bude týden spíše klidnější, investoři se zaměří na hospodářské výsledky společností Dollar Tree, Lululemon a KB Home. Z hlediska vývoje měnové politiky Fed minulý týden ponechal sazby beze změny, ale upravil svůj výhled – nyní očekává vyšší inflaci a pomalejší růst ekonomiky než dosud. Klíčové je, že nadále počítá se dvěma sníženími sazeb v roce 2025, což odpovídá očekáváním trhu. Předseda Fedu Jerome Powell nicméně upozornil, že cla přidávají do výhledu velkou nejistotu a jejich dopad na inflaci může být dočasný (to jsem ovšem zmiňoval i já v posledních článcích na téma americká cla).
Inflační data a nejistota
Zatímco trhy budou čekat na nové signály ohledně cel, ve středu budou mít investoři příležitost zhodnotit únorová inflační data. Jádrový index PCE, by měl meziročně vzrůst na 2,7 % z lednových 2,6 %, meziměsíčně by měl zůstat na úrovni 0,3 %. Ekonomové z Wells Fargo varují před odolným cenovým růstem, který by mohl nadále tlumit spotřebitelské chování. Navzdory krátkodobé pozitivní reakci na středeční rozhodnutí Fedu o ponechání sazeb, akcie ve čtvrtek a pátek klesaly. Investoři si uvědomují, že hlavní rizika, která trhy sužovala poslední měsíc, přetrvávají. Pozornost se nyní přesouvá ke clům a také potenciálním odvetným opatřením, přičemž 2. duben bude důležité datum, kdy Trump ohlásí vlnu recipročních cel. Firmy jako Nike a FedEx varovaly, že právě cla mohou letos negativně ovlivnit jejich zisky – a investoři na to reagovali výprodejem jejich akcií. Bývalý prezident Trump v příspěvku na sociálních sítích označil 2. duben za „den osvobození Ameriky“, ale co konkrétně to znamená, zůstává nejasné.
Podle některých stratégů by však současný ústup z euforické nálady mohl vytvořit zdravější prostředí pro další vývoj. Scott Chronert z Citi uvedl, že se trh vymanil z přehnané euforie, jak ukazuje Levkovichův index, který měří sentiment investorů na základě krátkých pozic a pákového efektu. Aktuálně index ukazuje hodnotu 0,36, což je pod hranicí 0,38, která značí přehřátý trh – a trh se v euforii nacházel od listopadu 2024. Historie ukazuje, že období euforie jsou často následována korekcí, což se právě stalo s 10% poklesem S&P 500 v posledním měsíci. Celkově vzato trhy dál zůstávají v režimu vyčkávání, s očima upřenýma na data o inflaci a především na další kroky Trumpovy administrativy v oblasti obchodní politiky.