V průmyslu se blýská na lepší časy, ale jen pomalu
Průmyslová výroba v České republice v srpnu konečně zaznamenala zlepšení, když v reálném vyjádření meziročně vzrostla o 1,5 % (+1,8 % m/m). Takto vysoký růst překonal i naši prognózu, která byla přitom v rámci analytické obce nejblíže.
Hlavním faktorem za takto dobrým výsledkem byla meziročně vyšší výroba v automobilovém průmyslu, kde většina závodů letos vyhlásila dovolené již na červenec. V ostatních odvětvích spíše pokračovaly dlouhodobé trendy, a tak s optimismem je zatím třeba šetřit. Bez očištění o vliv počtu kalendářních dní průmysl poklesl o 1,5 %.
Pohledem na jednotlivá odvětví pozorujeme růst zejména ve zpracovatelském průmyslu, jehož hlavním tahounem byl v srpnu automobilový průmysl. Díky načasování celozávodních dovolených, které letos z většiny proběhly již v červenci, vykázala výroba motorových vozidel meziroční nárůst o více než 14 %. Českému průmyslu takový rozmach přinesl vítr do plachet v podobě přírůstku o 2,4 p.b., který dalece překonává příspěvky všech ostatních odvětví. I tak má však automotive stále co dohánět, jelikož od začátku roku je jeho meziroční výkon stále v mínusu (-1,6 %). V ostatních odvětvích zpracovatelského průmyslu pokračují dlouhodobé trendy, když stále klesá výroba základních kovů, hutnictví a slévárenství (-8,3 %), s čímž souvisí i nižší výroba strojů a zařízení (-9,3 %). V srpnu meziročně klesaly i opravy a instalace strojů a zařízení (-7,9 %), zejména je to však pokračující útlum v jejich výrobě, který nyní omezuje celý český průmysl relativně nejvíce, když jen v srpnu jeho meziroční růst stáhnul dolů o téměř o 0,7 p.b. Tentokrát se nedařilo ani ve farmacii, která klesla o 4,6 %. Celkově si zpracovatelský průmysl polepšil o 2,1 %, k poklesu naopak došlo v sektoru výroby a rozvodu elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu (-2,8 %), největší propad zaznamenává těžařství (-6,9 %), které od začátku roku pokleslo již o téměř 10 %.
Nové zakázky v srpnu překvapily výrazným nárůstem až o 10,6 %, přičemž i zde pochází největší přírůstek z automobilového průmyslu (+8,9 p.b.). Nadále klesá poptávka po výrobě základních kovů (-9 %), mírný pokles zaznamenává i výroba strojů a zařízení (-0,8 %). Naopak v silném růstu pokračuje také výroba oděvů (+27,2 %) či výroba počítačů a el. přístrojů (+15,8 %). Celkový růst poptávky je však velmi dobrou zprávou pro český průmysl v situaci, kdy ani v sousedním Německu poptávka neoživuje a propadá o téměř 6 % m/m.
Na průmyslovém trhu práce zůstává situace stabilní, když zaměstnanost i v srpnu setrvává meziročně nižší o 1,9 %. Meziroční růst mezd zde zpomalil (4,4 % vs 9,1 % v červenci).
Zlepšení v průmyslu se zdá být bližší než kdy dříve, když výroba v reálném vyjádření meziročně i meziměsíčně roste. Růst přitom přichází i v situaci, kdy se sousednímu Německu stále nedaří a zaznamenává dokonce propad poptávky po průmyslovém zboží o téměř 6 %. S přílišným optimismem je však třeba mít se na pozoru, jelikož tentokrát pochází většina růstu z odvětví automotive, kde je nárůst způsoben statistickými efekty. Zůstává tak platný náš předpoklad, že na bod zvratu si většina odvětví ještě bude muset počkat. Od začátku roku je zatím meziroční výkon průmyslu horší o 1,3 %, za celý letošní rok však očekáváme pokles o 0,5 %.