V tomto týdnu nás čeká zasedání ČNB
Nejzajímavější událostí v tomto týdnu bude z pohledu české ekonomiky středeční zasedání České národní banky. Ta v únoru obnovila cyklus uvolňování měnové politiky, když snížila úrokové sazby v rozsahu 25bb. Nyní si podle nás bankovní rada opět dopřeje pauzu a základní sazbu nechá na úrovni 3,75 %.

Z globálního hlediska se zaměříme primárně na dění v USA, kde budou postupně zveřejněny údaje o spotřebitelské důvěře (úterý), finálním odhadu HDP za 4Q’24 (čtvrtek) a PCE inflace (pátek).
Dnešní den bude ve znamení indexu nákupních manažerů (PMI) ve zpracovatelském průmyslu, které budou publikovány v Německu, eurozóně i USA. V Evropě se očekává nepatrné zlepšení, zatímco v USA mírný pokles, přesto by měl tento index na rozdíl od Německa i eurozóny zůstat nad 50ti bodovou hranicí.
V úterý se dozvíme, jak se vyvíjí podnikatelská nálada v Německu v rámci průzkumu instituce Ifo. Maďarská centrální banka ani tentokrát nesníží úrokové sazby. Den zakončí spotřebitelská důvěra Conference Board v USA, která je v posledních měsících na sestupné dráze.
Středa bude patřit ČNB. Bankovní rada bude volit mezi dalším snížením sazeb o 25bb a stabilitou. Obě možnosti jsou podobně pravděpodobné, ale z důvodu rostoucí nejistoty dalšího ekonomického vývoje se mírně přikláníme k variantě přerušení cyklu uvolňování měnové politiky.
Ve čtvrtek dorazí údaj o finálním odhadu HDP v posledním čtvrtletí minulého roku. Podle předchozích odhadů americká ekonomika vzrostla anualizovaně o 2,3 %, přičemž změna se ani nyní neočekává. Finanční trhy ovšem spíše než na minulost vyhlížejí budoucnost a ta je teď velmi nejistá.
V pátek se zaměříme především na další údaje o inflaci prostřednictvím indexu PCE. Trh predikuje v meziročním srovnání stagnaci na 2,5 %, přičemž jádrová složka by mohla dokonce mírně vzrůst z 2,6 % na 2,7 %.
Pohled zpět:
Německá spolková rada minulý pátek dala zelenou reformě dluhové brzdy a zřízení speciálního fondu, kde bylo mělo být alokováno 500 mld. eur na investiční výdaje do infrastruktury a obrany. Nyní je třeba už jen podpis prezidenta, ale podle dostupných informací by to měla být pouze formalita.
Na konci minulého týdne byly Českým statistickým úřadem zveřejněny výsledky březnového konjunkturálního průzkumu. Podle něj se zvýšila spotřebitelská důvěra měřena indexem z 96,6 na 98,8 bodů, což bylo dáno především nižším podílem domácností, které předpokládají zhoršení české ekonomiky v dalších měsících. Strach ze ztráty zaměstnání je ale stále poměrně vysoký. Rovněž nálada podnikatelů se zlepšila, když index stoupl z 98 na 99,6 bodů a atakuje tak dlouhodobý průměr (100 bodů). Je pozitivní, že důvěra podnikatelů rostla napříč odvětvími, a to zejména kvůli očekávanému nárůstu poptávky. Rizikem ovšem zůstává hrozící celosvětová obchodní válka.
Spotřebitelská důvěra v eurozóně se během března překvapivě zhoršila, když se její index snížil z -13,6 na -14,5 bodů (odhad trhu byl -13 bodů). To může vyvolávat obavy z nižšího než predikovaného růstu eurozóny, který by podobně jako v České republice měl stát na vyšší spotřebě domácností.
Americký index S&P 500 zakončil minulý týden nepatrným ziskem ve výši 0,1 %, naopak pražský PX drobnou ztrátou (-0,1 %). Německý DAX v pátek odepsal téměř 0,5 %. Koruna zůstává na začátku nového týdne v blízkosti hranice 25 EUR/CZK.