Více generálních ředitelů než kdy jindy míří k odchodu
Za poslední dny oznámili odchod vedoucí představitelé výrobce čipů Intel a automobilového gigantu Stellantis, čímž se zvýšila fluktuace generálních ředitelů. Změny ve vedení podtrhují problémy jednotlivých společností, odrážejí však také širší trend napříč americkými společnostmi.
Podle údajů globální Challenger, Gray & Christmas oznámilo do října odchod více než 1 800 generálních ředitelů, to je nejvyšší počet od roku 2002. Počet odchodů se zvýšil o 19 % oproti více než 1 500 odchodům ve stejném období loňského roku, což byl předchozí celoroční rekord. Správní rady vyžadují od svých generálních ředitelů odpovědnost za neuspokojivé výsledky - jak z hlediska zisku, tak ceny akcií. Masivní růst akciových trhů v posledních dvou letech - index S&P si v roce 2023 připsal zhruba 20 % a do konce roku 2024 by měl získat ještě více - představuje pro americké společnosti výzvu. Výnosy benchmarků se dostávají výrazně nad dlouhodobý průměr. To nutí správní rady společností s horšími výsledky tlačit na své generální ředitele, aby dosáhli lepších výsledků.
Poradenská společnost Russell Reynolds uvedla, že vysoká fluktuace ukazuje na rostoucí chuť riskovat a „touhu po lídrech, kteří se dokáží orientovat v rostoucí složitosti podnikatelského makroprostředí. Snahy o omezení inflace prostřednictvím restriktivní měnové politiky také ztížily generálním ředitelům zvedání cen akcií. Před zvýšením úrokových sazeb Federálním rezervním systémem usnadňovaly velmi nízké náklady na dluhový kapitál zpětné odkupy akcií a investice do projektů, které pravděpodobně zvyšovaly hodnotu akcií. Při vyšších úrokových sazbách se však tyto pobídky snížily.
Výrobní aktivita v USA se možná pomalu dostává z útlumu. V pondělí ISM PMI ve zpracovatelském průmyslu vykázal v listopadu hodnotu 48,4, což je nárůst oproti 46,5 z minulého měsíce a překonání očekávání ekonomů, kteří předpokládali hodnotu 47,5. To znamenalo nejvyšší hodnotu indexu od června 2024, ačkoli zejména hodnota pod 50 naznačuje celkový pokles v tomto odvětví. Od října 2022 se sektor dostal nad hranici 50 pouze jednou, ale podle pondělní údaj by mohl být znamením, že lepší časy jsou před námi. Při pohledu do budoucna, výhled amerického zpracovatelského průmyslu čeká více pozitivních než negativních okolností. Snižování sazeb se v příštím roce zpomalí, ale přijdou další. Trumpova administrativa zlepší konkurenceschopnost americké výroby za pomoci deregulace, vstřícnějšího daňového prostředí a ochranářských cel.