Zlepšení v průmyslu na obzoru?
Srpnový index nákupních manažerů (PMI) si pro nás přichystal překvapení, když se zvýšil ze 43,8 na aktuálních 46,7 bodů. Tento výsledek nepredikoval nikdo z analytiků v rámci průzkumu agentury Bloomberg. Medián trhu stejně jako naše prognóza očekávaly pouze kosmetické zlepšení.
Index nákupních manažerů (PMI) sice nadále zůstává pod klíčovou hranicí 50 bodů, oddělující expanzi a kontrakci odvětví, ale v srpnu se k této hranici přiblížil o téměř 3 body. To naznačuje, že zhoršování provozních podmínek ve zpracovatelském průmyslu pokračuje, ale nejnižším tempem za poslední 2 roky. Firmy stále čelí slabé poptávce, domácí i zahraniční. Pokles nových objednávek je stále znatelný, ale oproti předcházejícím měsícům výrazně zpomalil. Exportní zakázky klesaly nejpomaleji dokonce za 2 a půl roku, když se zvýšila poptávka především z asijských a afrických zemí. Naopak poptávka v Evropě zůstává utlumená, nicméně firmy věří v oživení poptávky i ze starého kontinentu. To je jedním z důvodů rostoucí podnikatelské důvěry, která je nejvyšší za poslední 3 měsíce, dále je to uvádění nových produktů na trh či rebranding. Naplněnější objednávkové knihy se promítly v nižším poklesu výroby a také nižší míře propouštění, aby firmy byly schopny uspokojit požadavky svých zákazníků.
Na druhé straně mírně se vzpamatovávající poptávka zesiluje tlak na ceny vstupů, k čemuž silným dílem přispívají prodlevy v dopravě, které jsou mimo jiné způsobeny nepokoji v některých důležitých námořních přístavech. Výkon dodavatelů je tak hodnocen nejhůře od konce roku 2022 a firmy tak mají ve vyšší míře problémy se zajištěním potřebných materiálů. Navíc si dodavatelé za své služby účtují více, což vedlo k nejsilnějším inflačním tlakům v této oblasti za poslední rok a půl, a to navzdory tomu, že podniky se snaží omezovat své výdaje jen nutnými nákupy vstupů a využíváním svých skladových zásob. Toto může sloužit jako varování, že inflační rizika na straně nabídky existují, ačkoli v tuto chvíli nemají výraznější dopad na inflaci v Evropě či USA. Případné vyostření bojů na Blízkém východě nebo přerušení důležitých dopravních tepen může být ovšem spouštěčem nákladového šoku, kterému bychom se rádi vyhnuli. V současnosti se rostoucí ceny vstupů ale nepromítají do prodejních cen, které dále klesají. Firmy se snaží podpořit svůj odbyt a být konkurenceschopné.
Srpnový index nákupních manažerů (PMI) v současném rozpoložení zpracovatelského průmyslu lze hodnotit pozitivně, nicméně není na místě prohlašovat, že průmysl má nejhorší za sebou. PMI byl v posledních měsících poměrně rozkolísaný a je tak třeba vyčkat na další čísla, zda to byl začátek obratu za lepšími zítřky.