Akciový trh zažil největší růst od roku 2008. Trumpův obrat v tarifech spustil lavinu optimismu

Americké akcie ve středu zaznamenaly největší denní růst za více než desetiletí poté, co prezident Trump oznámil 90denní pozastavení recipročních tarifů pro většinu zemí. Zároveň ale razantně zvýšil cla na dovoz z Číny na 125 %, čímž s ní dále eskaloval obchodní válku.

Akciový trh zažil největší růst od roku 2008. Trumpův obrat v tarifech spustil lavinu optimismu
Timur Barotov
Timur Barotov

Index S&P 500 vyskočil o více než 9,5 %, Nasdaq přidal 13 % a Dow Jones posílil o 7,8 %. Trump se k rozhodnutí vyjádřil s tím, že reagoval na nervózní trhy a označil den za „největší v historii financí“. Technologické akcie byly tahounem, Nvidia vzrostla o 18 %, Tesla o 23 %, Apple a Meta přidaly 15 %, Amazon o 12 %. Obchodníci zjevně přivítali Trumpovu „brzdu“ po týdnech tržních propadů, způsobených jeho agresivní celní politikou. Nadšení však nebylo všemi sdílené. Bývalý ministr financí Larry Summers varoval, že „z nejhoršího jsme zdaleka venku nejsme“ a kritizoval Bílý dům za „improvizaci bez strategie“. Goldman Sachs dokonce krátce před oznámením přešel k předpovědi recese, kterou po Trumpově obratu rychle stáhl. Přesto ponechal 45% pravděpodobnost hospodářského poklesu. Dlouhodobé výnosy dluhopisů nadále rostly a desetiletý výnos se vyšplhal na 4,34 %, což podle některých investorů signalizuje pokračující inflační obavy i přes dočasné uklidnění na trzích. 

Reakce trhu: euforie akcií, smíšený pohled dluhopisů a komodit

Vedle technologických gigantů rostly i menší firmy, index Russell 2000 přidal 7 %. Sektorové indexy jako XLK (technologie), XLY (spotřební zboží) a XLB (materiály) posílily až o 10 %. Výrazný byly i pohyby v polovodičovém sektoru, kde Nvidia a Broadcom přidaly 13 %, AMD a Intel přes 14 % a ARM vyrostl o 17 %. Akcie Apple se zvedly přes 15 %, i přes obavy z dopadu tarifů na jeho dodavatelský řetězec. Růst se přelil i do komodit, zlato zůstalo výše o 3 % a ropa WTI posílila na více než 62 dolarů za barel díky očekávání mírnějších dopadů na globální obchod. Avšak výnosy dluhopisů zůstaly vysoko, což naznačuje, že obavy z inflace přetrvávají. Dlouhodobý výhled zůstává rozporuplný. Investoři tak zatím slaví „Trumpův put“ – předpoklad, že prezident zasáhne, jakmile trhy příliš trpí. Ekonom Justin Wolfers to shrnul takto: „Když hrozí recese a kolaps, prezident couvne. Trhy na to opět vsadily.“ Přesto zůstává nejistota ohledně budoucího vývoje, 10% základní tarif zůstává v platnosti a na Čínu nově dopadá 125% clo. Čína reagovala zvýšením svých cel na americké zboží na 84 %, přičemž EU schválila vlastní odvety na zboží v hodnotě 23 miliard dolarů.

Výhled: recese zůstává ve hře, Fed snižování sazeb zatím neplánuje

Na pozadí rally zaznívají stále varovné hlasy. Šéf JPMorgan Jamie Dimon označil recesi v USA za „pravděpodobný výsledek“. Neil Dutta z Renaissance Macro očekává krátkou recesi s pomalým zotavením, připomínající začátek 21. století. Zpomalení trhu práce a útlum ve spotřebě jsou podle něj známky přicházejícího útlumu. Fed navíc zůstává opatrný, guvernér Neel Kashkari uvedl, že kvůli tarifům je práh pro snížení sazeb vyšší, i kdyby hospodářství zpomalilo. Trhy tak nyní balancují mezi euforií z krátkodobé úlevy a nejistotou ohledně dlouhodobých dopadů obchodních konfliktů a měnové politiky. Zůstává tak otázkou, zda středeční růst byl skutečně začátkem obratu, nebo jen pauzou před pokračující bouří.

Timur Barotov
Timur Barotov
analytik BHS

Pracuje na pozici analytika u obchodníka s cennými papíry BH Securities a.s., kde odpovídá za tvorbu prognóz a analýzu prostředí na kapitálových trzích s převážným zaměřením na americké trhy. Vystudoval magisterský obor financí na Institutu ekonomických studií Univerzity Karlovy a věnuje se investování již od počátku svých studií. Mezi jeho profesní zkušenosti se řadí i poradenství v oblasti fúzí a akvizic a projektová analytika týkající se valuací společností.

Další články autora
Reklama

Vědomosti dne

Jak obchodovat s akciemi

Svět velkých financí a tradingu na burzách je nyní otevřenější, než kdy dřív. Investiční strategie, které byly dříve výsadou malé skupiny finančníků, jsou dnes přístupné každému, kdo si zřídí účet u brokera, kterých je celá řada. Než se ale investor vrhne do světa obchodování akcií, měl by znát základní termíny a principy.

Proč cena zlata stále roste?

Zlato je cenný kov, který provází lidstvo po tisíciletí. Vždy bylo symbolem bohatství a napříč věky vždy dokázalo udržet svou hodnotu. A právě v tom spočívá jeho přitažlivost pro investory. Je to aktivum, které dlouhodobě obstálo přes všechny krize a ekonomické turbulence. Proč je zlato dobrá investice a proč jeho cena dlouhodobě roste?

Jak začít investovat

Investování je jedním ze způsobů, jak se účinně bránit proti inflaci a ochránit své peníze. Základem však je, poznat nejprve své možnosti, preference a stanovit si realistická očekávání. Váš investiční plán by měl počítat se třemi základy investování - výnosem, rizikem a likviditou.

Reklama
Reklama