Zvedá se minimální mzda

Minimální mzda se od 1.1. zvyšuje o 1100 korun na 17.300 korun...

Zvedá se minimální mzda
 Redakce
Redakce

Minimální mzda se od 1.1 zvyšuje o 1100 korun na 17.300 korun. S ní roste také část zaručených mezd, které se vyplácejí podle náročnosti, odbornosti a odpovědnosti práce. Z osmi stupňů se zvedají jen dva, a to ten nejnižší a nejvyšší. Nově budou činit 17.300 korun a 34.600 korun. O deset procent rostou platové tarify v bezpečnostních sborech, tedy policistům, hasičům či vojákům. Pracovníci úřadu práce mají od letoška vyšší zvláštní příplatek kvůli zátěži, pohybovat se má od 750 do 2500 korun. Upravují to vládní nařízení, která začínají dnes platit. Ostatním profesím ve veřejném sektoru, jako jsou učitelé, úředníci, pracovníci v kultuře a v sociálních službách či zdravotníci, zůstává základ výdělku stejný jako loni.

Minimální hodinový výdělek se zvedá z 96,40 na 103,80 koruny. Zaručené mzdy se pohybují od nejnižšího výdělku do jeho dvojnásobku. Spodní vzroste z 16.200 na 17.300 korun. Horní je nově 34.600 korun místo dosavadních 32.400 korun, tedy 207,60 koruny na hodinu místo 192,80 koruny. Druhý až sedmý stupeň zaručené mzdy zůstávají stejné jako loni. Podle ministerstva práce se tak zmírní tlak na růst mzdových nákladů ve firmách. Zaměstnavatelé to uvítali, odbory naopak kritizovaly.

Reklama

Výdaje firem na výdělky by měly po navýšení proti loňsku vzrůst o 2,1 miliardy korun. Stát, samosprávy a zdravotní pojišťovny by měly vydat navíc 80 milionů korun. Pokud by se zvedlo všech osm stupňů zaručené mzdy, firmy by vyplatily podle zprávy o dopadech 3,9 až 6,4 miliardy korun navíc a veřejné rozpočty asi 97,6 milionu korun navíc.

Odbory usilovaly o navýšení platů ve veřejném sektoru. Vláda tarify zvedla ode dneška o deset procent jen bezpečnostním sborům. Suma na platy ostatních profesí ve veřejném sektoru je proti loňsku o čtyři procenta vyšší. Peníze mají ale rozdělit vedoucí na odměnách podle výkonu.

Reklama

Přilepšit by si měli pracovníci úřadů práce. Dlouhodobě si stěžovali na nízké výdělky, přetížení i výpady klientů. Zvláštní příplatek kvůli zátěži a možnému ohrožení při práci se jim tak zvedá. Pohybovat se má od 750 do 2500 korun. Dosud to bylo 500 až 1300 korun. Podle nařízení výši stanoví úřad podle toho, jak se úředníci dostávají do vypjatých situací, musí zvládat nepředvídatelné či nepřátelské jednání a jsou v ohrožení zdraví či života. Na peníze budou mít nárok ti, kteří pracují s uchazeči o práci a s žadateli o dávky. Příplatek mají dostávat také zaměstnanci, kteří prověřují stav u klientů.


Zdroj: ČTK

Reklama

Vědomosti dne

Proč cena zlata stále roste?

Zlato je cenný kov, který provází lidstvo po tisíciletí. Vždy bylo symbolem bohatství a napříč věky vždy dokázalo udržet svou hodnotu. A právě v tom spočívá jeho přitažlivost pro investory. Je to aktivum, které dlouhodobě obstálo přes všechny krize a ekonomické turbulence. Proč je zlato dobrá investice a proč jeho cena dlouhodobě roste?

Jak začít investovat

Investování je jedním ze způsobů, jak se účinně bránit proti inflaci a ochránit své peníze. Základem však je, poznat nejprve své možnosti, preference a stanovit si realistická očekávání. Váš investiční plán by měl počítat se třemi základy investování - výnosem, rizikem a likviditou.

Co je inflace a jak se projeví v investování?

Již druhá polovina roku 2021 přinášela první predikce možného turbulentního růstu cen v následujícím obdobím. V České republice v té době také začala pomalu stoupat míra meziroční inflace. Ze standardních z posledních let 2-3 % se inflace ke konci roku vyšplhala na 6,6 % a další růst na sebe nenechal dlouho čekat.

Reklama
Reklama