Akcie v USA prudce rostou díky technologickým gigantům a nadějím na uvolnění tarifů
Americké akciové trhy ve čtvrtek zaznamenaly výrazný růst, v čele s technologickými tituly, které investory potěšily solidními výsledky a pozitivními signály ohledně možného zmírnění obchodních válek. Index Dow Jones vzrostl o 1,3 %, S&P 500 si připsal téměř 2,1 % a Nasdaq zaznamenal skok o 2,7 %.

Za poslední tři obchodní dny si Nasdaq připsal přes 8 %, S&P 500 kolem 6 % a Dow více než 5 %. Tahounem růstu byla především skupina „Magnificent Seven“, mezi které patří firmy jako Nvidia, Apple či Alphabet. Trh povzbudila vyjádření prezidentky Fedu z Clevelandu, Beth Hammack, která nevyloučila možné snížení sazeb už v červnu, pokud ekonomická data potvrdí zpomalování. Tato "holubičí" rétorika, spolu s náznaky, že administrativa Donalda Trumpa zvažuje dohodu o tarifech s Indií a Jižní Koreou, podpořila riziková aktiva. Na makroúrovni se nicméně objevují varovné signály. Goldman Sachs snížil odhad růstu HDP USA v 1. čtvrtletí na -0,2 % kvůli slabším prodejům nemovitostí a dynamice zásob. Spotřebitelský sentiment je rovněž poznamenán obavami z inflace a vysokých sazeb. Vyšší náklady a nejistota už vedly některé firmy, včetně Procter & Gamble a PepsiCo, ke snížení výhledů.
Alphabet a Intel s kvartální výsledky – jednoznačný vítěz a poražený
Po uzavření trhů reportovaly výsledky technologičtí giganti Alphabet a Intel. Alphabet (Google) překvapil investory nad očekávání dobrými čísly. Tržby vzrostly meziročně z $80,5 na $90,2 miliard a čistý zisk činil $2,81 na akcii (vs. očekávání $2,01). Firma zároveň oznámila zvýšení dividendy o 5 % a zpětný odkup akcií v hodnotě $70 miliard. Akcie Alphabetu po oznámení vzrostly o více než 5 %. Naopak Intel sice překonal očekávání za 1. kvartál, ale slabý výhled na Q2 (tržby mezi $11,2–12,4 mld. oproti očekávaným $12,8 mld.) poslal akcie dolů o více než 6 %. Společnost se nachází v obtížném přechodovém období, nový CEO Lip-Bu Tan čelí nutnosti restrukturalizace a obavám o konkurenceschopnost výrobních divizí vůči AMD či TSMC. Google zároveň čelí tlaku regulačních orgánů v USA byl shledán vinným z porušování antimonopolních zákonů a hrozí mu rozdělení reklamního byznysu. Ačkoli se aktuální výsledky zdají být dobré, investoři budou bedlivě sledovat, jak se geopolitické turbulence a právní rizika promítnou do vývoje v druhé polovině roku.
Navzdory pozitivní náladě na trzích však zůstává atmosféra velmi citlivá. Indexy kolísají podle každého vyjádření ohledně tarifů, dolar oslabuje, zlato se vrátilo nad $3 340 za unci a 10leté výnosy klesly na 4,3 %. Strategie "sell America", kdy investoři současně prodávali americké akcie i dluhopisy, se začíná otáčet. Vzniká tak paradoxní situace kdy trhy prudce reagují na každou pozitivní zprávu, přestože fundamentální obavy zůstávají. Býčí tržní nálada posledních dnů tedy zdaleka neznamená, že rizika pominula. Investoři by měli sledovat další vývoj obchodních jednání, signály z Fedu a příští várku kvartálních výsledků Big Tech firem, které naznačí, jak hluboký bude dopad geopolitiky na ziskovost firem v druhé polovině roku.