Akciové trhy zažily prudké oživení díky nadějím na zmírnění obchodních válek
Americké akcie v úterý prudce vzrostly, když investoři začali sázet na deeskalaci obchodních sporů prezidenta Trumpa. Index Dow Jones přidal přes 1 000 bodů (+2,66 %), S&P 500 vzrostl o 2,51 % a technologický Nasdaq přidal 2,7 %.

Hlavní impuls přinesl únik soukromých hovorů ministra financí Scotta Bessenta, který naznačil, že jednání s Čínou jsou na dobré cestě, i když naznačil, že vyjednávání nebude jednoduché. Pozitivní signály přišly také z rozhovorů USA s Indií. Výrazně rostly i akcie výrobců a prodejců solárních panelů poté, co USA oznámily zavedení vysokých cel na panely ze čtyř jihovýchodních zemí. Akcie First Solar přidaly přes 9 % a Sunnova Energy dokonce 12 %. Tesla po zveřejnění výsledků, které zaostaly za očekáváním (tržby $19,34 mld. vs. odhad $21,37 mld.), v after-marketu mírně oslabila. Firma rovněž upozornila na nejasné dopady cel na své podnikání a odmítla potvrdit návratu k růstu v dalších kvartálech.
Vedle Tesly reportovaly výsledky i další velké firmy. PulteGroup varovala, že cla zvýší ceny domů napříč všemi segmenty, což může dále ochladit trh s nemovitostmi. Mezi dalšími reportujícími byli Verizon (akcie -4 % kvůli slabšímu růstu nových zákazníků), Kimberly-Clark (-4 % po snížení ročního výhledu), Halliburton (-1 % kvůli poklesu aktivit v těžbě) a GE Aerospace (+2 % díky silné poptávce po leteckých součástkách). Nováček na burze, CoreWeave, podpořený Nvidií, posílil o 8,7 %, když hned několik analytiků zahájilo pokrytí akcie s doporučením "koupit". Celkově trhy v úterý zažily návrat risk-on nálady napříč všemi sektory, přesto obavy z pokračujících celních válek a politického zásahu do měnové politiky nadále zůstávají ve vzduchu.
Obavy z americké ekonomiky rostou, investoři hledají alternativy
Přetrvávající kritika Jeromea Powella ze strany prezidenta Trumpa dále podkopává důvěru investorů v nezávislost Fedu, což vyvolává širší nejistotu na trzích. Běžné bezpečné přístavy jako americký dolar nebo dluhopisy tentokrát nezaznamenaly obvyklý příliv kapitálu a dolar oslabil na nejnižší úroveň od roku 2022, výnos 10letých dluhopisů přesáhl 4,4 %. Tento jev analytici pojmenovali jako "sell America" obchod. Investoři naopak houfně míří do alternativních aktiv jako zlato, které vystoupalo na nový rekord ($3 435 za unci), a bitcoin, který překonal $91 000. Také průzkumy Fedu ukazují ochlazení výroby i služeb v USA, přičemž výhledy firem na příští měsíce zůstávají pesimistické. Mezinárodní měnový fond pak snížil výhled globálního růstu pro rok 2025 na 2,8 % (z předchozích 3,3 %) s tím, že americký růst klesne na 1,8 % kvůli celním bariérám a politické nejistotě.