Trhy posílily, když Trump zmírnil rétoriku o Fedu a clech

Americké akciové trhy zažily ve středu silnou rally poté, co prezident Donald Trump oznámil, že nemá v úmyslu odvolat šéfa Federálního rezervního systému Jeroma Powella. Tato slova výrazně uklidnila investory, kteří se obávali o nezávislost centrální banky.

Trhy posílily, když Trump zmírnil rétoriku o Fedu a clech
Timur Barotov
Timur Barotov

Kromě toho Trump také zmírnil svůj tón ohledně obchodní války s Čínou a naznačil, že aktuálně vysoká cla na čínské zboží by se mohla „výrazně snížit“. To odstartovalo prudký růst na trzích: S&P 500 vzrostl o 1,7 %, Dow Jones přidal 1,1 % a Nasdaq vystřelil o 2,5 %. Během dne ale část zisků indexy ztratily, když ministr financí Scott Bessent uvedl, že nedošlo k žádné jednostranné nabídce na deeskalaci obchodního sporu s Čínou. Přesto trh zůstal pozitivně naladěný i díky víře, že prezident začíná brát burzovní reakce na své výroky vážně. Z Bessentova projevu rovněž zaznělo, že současná cla nejsou udržitelná a je jen otázkou času, kdy budou muset obě strany hledat cestu ke zmírnění napětí. Podobně reagovaly i zahraniční burzy: japonský Nikkei 225 stoupl o 1,7 %, australský ASX 200 o 1,6 % a korejský Kospi o 1,2 %. Pozitivně reagovaly i technologické tituly: Nvidia, Meta a Amazon shodně vzrostly o zhruba 4 %. Výrazný růst zaznamenal také bitcoin, který překonal hranici 94 000 dolarů v reakci na Trumpovy umírněnější výroky ohledně Fedu a Číny.

Tesla posiluje i přes slabé výsledky, Musk slibuje více pozornosti firmě

Akcie Tesly vzrostly ve středu o více než 8 %, a to i přes to, že výsledky za první čtvrtletí výrazně zaostaly za očekáváními (tržby 19,34 mld. USD vs. oček. 21,43 mld., zisk na akcii 0,27 USD vs. 0,44 USD). K růstu přispělo oznámení Elona Muska, že od května výrazně omezí čas věnovaný vládní agentuře DOGE a zaměří se více na Teslu. Firma potvrdila, že vývoj cenově dostupných modelů probíhá dle plánu, výroba má začít již v 1. polovině roku 2025 a robotaxi jsou stále plánována na 2026. Investory potěšil i Muskov optimismus ohledně budoucího využití umělé inteligence v oblasti autonomního řízení. Wall Street se nicméně dělí na dva tábory, zatímco jedni chválí Muskovo nové zaměření, jiní upozorňují na slabý pokrok v oblasti AI, která zatím firmě nepřináší očekávané výsledky. 

Obchodní napětí a slabá data dusí ekonomický výhled USA

Navzdory pozitivnímu vývoji na burze přetrvávají obavy z dalšího zpomalení americké ekonomiky. Index nákupních manažerů S&P Global za duben klesl na 51,2 bodu, což je nejnižší hodnota za 16 měsíců. Zejména sektor služeb zaznamenal prudký pokles optimismu. Goldman Sachs snížil odhad růstu HDP za Q1 na pouhých 0,1 % kvůli slabým datům z oblasti stavebnictví a služeb. Fed v tzv. „Beige Book“ uvedl, že firmy očekávají, že zvýšené náklady způsobené cly přenesou na spotřebitele. Spotřebitelský pesimismus je vidět i na výsledcích Chipotle, kde došlo poprvé od pandemie k poklesu tržeb. Společnost uvedla, že zákazníci omezují útraty kvůli nejistotě a ve snaze šetřit. Mezitím se mluví o tom, že Trumpova administrativa by mohla snížit cla na Čínu z aktuálních 145 % na 50–65 %, v závislosti na typu zboží. To pomohlo zastavit tzv. „sell America“ trend, kdy investoři opouštěli jak akcie, tak bezpečné přístavy jako americké dluhopisy. Výnos desetiletého dluhopisu dnes klesl o 7 bodů. Celkově lze říci, že trhy přivítaly zmírnění Trumpovy rétoriky, i když nadále panují obavy z dopadů cel a možné recese. Vývoj v nadcházejících dnech bude do značné míry záviset na skutečných krocích administrativy, především v otázce cel na Čínu a stability měnové politiky.

Timur Barotov
Timur Barotov
analytik BHS

Pracuje na pozici analytika u obchodníka s cennými papíry BH Securities a.s., kde odpovídá za tvorbu prognóz a analýzu prostředí na kapitálových trzích s převážným zaměřením na americké trhy. Vystudoval magisterský obor financí na Institutu ekonomických studií Univerzity Karlovy a věnuje se investování již od počátku svých studií. Mezi jeho profesní zkušenosti se řadí i poradenství v oblasti fúzí a akvizic a projektová analytika týkající se valuací společností.

Další články autora
Reklama

Vědomosti dne

Jak obchodovat s akciemi

Svět velkých financí a tradingu na burzách je nyní otevřenější, než kdy dřív. Investiční strategie, které byly dříve výsadou malé skupiny finančníků, jsou dnes přístupné každému, kdo si zřídí účet u brokera, kterých je celá řada. Než se ale investor vrhne do světa obchodování akcií, měl by znát základní termíny a principy.

Proč cena zlata stále roste?

Zlato je cenný kov, který provází lidstvo po tisíciletí. Vždy bylo symbolem bohatství a napříč věky vždy dokázalo udržet svou hodnotu. A právě v tom spočívá jeho přitažlivost pro investory. Je to aktivum, které dlouhodobě obstálo přes všechny krize a ekonomické turbulence. Proč je zlato dobrá investice a proč jeho cena dlouhodobě roste?

Jak začít investovat

Investování je jedním ze způsobů, jak se účinně bránit proti inflaci a ochránit své peníze. Základem však je, poznat nejprve své možnosti, preference a stanovit si realistická očekávání. Váš investiční plán by měl počítat se třemi základy investování - výnosem, rizikem a likviditou.

Reklama
Reklama