Akcie zažívají nejdelší býčí trh všech dob

Američtí investoři 22. srpna oslavili nejdelší býčí trh všech dob. Je to důvod k obavám, nebo to pro investory nic neznamená? Záleží, koho se zeptáte. Lze najít pádné argumenty pro i proti. Dlouhodobé investory by ale měly zajímat zcela jiné faktory.

Akcie zažívají nejdelší býčí trh všech dob
 Redakce
Redakce

Američtí investoři 22. srpna oslavili nejdelší býčí trh všech dob. Je to důvod k obavám, nebo to pro investory nic neznamená? Záleží, koho se zeptáte. Lze najít pádné argumenty pro i proti. Dlouhodobé investory by ale měly zajímat zcela jiné faktory.

Reklama

V řadě jiných situací na délce samozřejmě záleží. V případě býčích akciových trhů to tak ale nutně být nemusí. Délka období růstu akcií totiž nic nevypovídá o tom, o kolik procent za danou dobu vyrostly. Nynější býčí trh rozhodně nepatří k těm největším, co se procentuálního nárůstu týče. Současný býk si od svých minim připsal cca 322 procent. V devadesátých letech však akcie posílily až o 417 procent a zlatá dvacátá léta minulého století byla svědky růstu o 395 procent.


Reklama

tip: Investiční zlato Jak investovat

Navíc není ani jednoznačné, že současný býk je premiantem v délce trvání. Podle některých analytiků by současný býčí trh musel trvat ještě další 3 roky, než by se stal tím skutečně nejdelším. Pokles akciových trhů v létě roku 1990 byl totiž dle oficiálních čísel pouze 19,9 procenta. Přesněji řečeno nedosáhl oficiální mety 20procentního poklesu, který se považuje za konec býčího trhu a začátek trhu medvědího. V létě roku 2011 zase akciové indexy umazaly zhruba 19,4 procenta. To lze téměř považovat za konec býčího trhu. Délka současného býka by tak byla pouze 7 let a do poražení rekordu by zbývaly zhruba 3 roky. Současný býk tedy příliš nevybočuje z předchozích období a není tak důvod obávat se korekce jen kvůli délce jeho trvání, nebo z hlediska procentuálního růstu od posledního dna.

Býčí trhy nekončí kvůli své délce, ale kvůli obavám investorů. Ať už z recese, rychlého růstu úrokových sazeb, geopolitiky, protekcionismu či jiných faktorů. Globální recesi zatím většina indikátorů v dohledné době nepředpokládá. Růst amerických úrokových sazeb způsobuje problémy v některých rozvíjejících se zemích, tlačí na oslabení jejich měn a jejich dluh v USD vyvolává zvýšenou poptávku po amerických dolarech. Problém však zatím nepostihuje všechny rozvíjející se země a nepřerůstá do zbytku světa. Protekcionismus může způsobit zpomalení globálního růstu, sám o sobě ale  pravděpodobně nedosáhne takové míry, která by vedla ke globální recesi. Geopolitika je v poslední době výrazně nepředvídatelná, nicméně většina konfliktů má lokální či regionální charakter a neměla by přerůst v globální krizi.

Investoři by se tedy nemuseli obávat délky býčího trhu a mohli by se spíše soustředit na ekonomickou situaci jednotlivých firem a celkové makroekonomické klima. Tyto dva poslední jmenované faktory zatím zůstávají pro akcie relativně pozitivní. Nutno dodat, že akciový trh je logicky po desetiletém růstu z hlediska řady ukazatelů relativně dražší, než je jeho minimum i historický průměr. Je tedy třeba velmi dobře zvažovat, co koupit, a co ne. Pravděpodobně již nebude fungovat jednoduchá strategie nakupovat bezhlavě celé indexy a mít celé portfolio v akciích. Rozumný bude spíše aktivní výběr akcií a ponechání správy peněz na kvalifikovaných odbornících, kteří zajistí rozložení rizika do různých tříd aktiv. Zkušení správci majetku mají také čas a možnosti pohlídat, které akcie koupit, a kterým se raději vyhnout.


[sc:articleform id=1 articleid=666]





"Bez ohledu na to, jak drahý nebo levný akciový index jako celek je, pořád zůstává pouze souborem jednotlivých akcií. Některé z nich jsou vždy podhodnocené, některé příliš drahé a jiné třeba příliš riskantní pro daný typ investora."

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS








Líbil se Vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli:

Reklama

Vědomosti dne

Jak obchodovat s akciemi

Svět velkých financí a tradingu na burzách je nyní otevřenější, než kdy dřív. Investiční strategie, které byly dříve výsadou malé skupiny finančníků, jsou dnes přístupné každému, kdo si zřídí účet u brokera, kterých je celá řada. Než se ale investor vrhne do světa obchodování akcií, měl by znát základní termíny a principy.

Proč cena zlata stále roste?

Zlato je cenný kov, který provází lidstvo po tisíciletí. Vždy bylo symbolem bohatství a napříč věky vždy dokázalo udržet svou hodnotu. A právě v tom spočívá jeho přitažlivost pro investory. Je to aktivum, které dlouhodobě obstálo přes všechny krize a ekonomické turbulence. Proč je zlato dobrá investice a proč jeho cena dlouhodobě roste?

Jak začít investovat

Investování je jedním ze způsobů, jak se účinně bránit proti inflaci a ochránit své peníze. Základem však je, poznat nejprve své možnosti, preference a stanovit si realistická očekávání. Váš investiční plán by měl počítat se třemi základy investování - výnosem, rizikem a likviditou.

Reklama
Reklama