PMI v eurozóně vzrostl, statistika přeje i Spojeným státům
Za pár chvil Český statistický úřad v rámci konjunkturálního průzkumu zveřejní, jak se v dubnu vyvíjí nálada spotřebitelů a podnikatelů. Spotřebitelská důvěra od prosince minulého roku mírně klesala, protože mezi domácnostmi panovaly obavy z růstu nezaměstnanosti a z možného snížení životní úrovně.

Nicméně v březnu se spotřebitelská důvěra zvýšila na 98,8 bodů, protože méně domácností předpokládalo zhoršení české ekonomiky v následujících měsících, strach domácnosti ze ztráty zaměstnání ovšem přetrvává. Trh očekává spotřebitelskou důvěru v dubnu na úrovni 98,6 bodů. Podnikatelská důvěra vzrostla v březnu na 99,6 bodů a téměř se dotkla dlouhodobého průměru 100 bodů. Podnikatelé očekávali nárůst poptávky a nálada se zlepšila napříč odvětvími. Trh předpokládá, že v dubnu podnikatelská důvěra mírně poklesne na 99,1 bodů, nelze ale vyloučit ani výraznější propad nálady v důsledku neustále se měnícího vývoje amerických cel.
Dopoledne bude zveřejněno dle průzkumu Ifo, jak podnikatelé hodnotí současnost a budoucnost německé ekonomiky. Jedná se o jeden z nejdůležitějších předstihových ukazatelů ekonomického vývoje v Německu. Průzkumy očekávají pokles nálady z březnových 86,7 bodů na dubnových 85,2 bodů, protože počítají s celní válkou. V březnu byla situace optimističtější z důvodu reformování tzv. dluhové brzdy a schválení fiskálního balíčku, díky kterému může německá vláda investovat až 500 mld. eur v následujících 12 letech do obrany a infrastruktury. Pozitivní náladu ovšem vystřídají obavy z toho, co přinesou další dny a týdny.
Dnes budou ve Spojených státech amerických publikovány výsledky březnových objednávek zboží dlouhodobé spotřeby, které zveřejňuje U.S. Census Bureau. V únoru se nové objednávky na zboží dlouhodobé spotřeby zvýšily již druhý měsíc v řadě, v únoru to bylo o 1,0 %. Trh v březnu očekává meziměsíční navýšení o 2 %. Dále bude zveřejněn počet prodaných existujících domů v USA. V únoru činil počet prodaných domů 4,26 milionů, v březnu se předpokládá pokles na 4,15 milionů (meziměsíční snížení o -2,6 %).
Pohled zpět:
Včera byl zveřejněn index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v eurozóně i v Německu. Pro Německo trh očekával pokles z březnové hodnoty 48,3 na 47,6, ale PMI poklesl jen mírně na 48,0. V eurozóně trh předpokládal pokles z 48,6 na 47,4, ale i zde index PMI překvapil, jelikož dokonce nepatrně vzrostl na 48,7. PMI se v tomto roce ve Spojených státech stále drží nad hodnotou 50 bodů, a v dubnu navzdory očekávanému poklesu pod tuto hranici se dokonce zvýšil z 50,2 na 50,7 bodů.
V odpoledních hodinách byla zveřejněna statistika prodaných nových domů ve Spojených státech amerických. Trh v březnu předpokládal 684 tisíc nových domů (nárůst meziměsíčně o 1,2 %). Nárůst počtu nových domů v březnu činil 724 tisíc. Meziměsíční nárůst byl 7,4 %.
Americký index S&P 500 včera vzrostl o 1,67 %. Německý DAX získal 3,14 % a pražský PX získal 1,32 %. Koruna začíná den v blízkosti 25 EUR/CZK.