Akciové trhy oslavily první den Trumpa v úřadu, ale dolaru se zatím nedaří
Dnešní ekonomický kalendář nabídne jediný údaj, a tím bude tzv. Leading Economic Index ze Spojených států amerických publikovaný organizací Conference Board. Jedná se o méně nápadný, ale respektovaný indikátor, jelikož jde o souhrn předstihových ukazatelů, které bývají klíčové pro odhad budoucího ekonomického vývoje.
Zahrnuje např. objem nových objednávek v průmyslu, počet stavebních povolení, míru spotřebitelské důvěry nebo žádosti o podporu v nezaměstnanosti, ale také výkonnost akciového trhu. Ačkoli od roku 2022 se index postupně snižoval, v prosinci loňského roku naznačil obrat, když meziměsíčně vzrostl o 0,3 %. Mediánový odhad analytiků předpokládá, že na stejné hodnotě index zůstane i v lednu, a meziměsíčně tedy zůstane beze změny.
V rámci zasedání Světového obchodního fóra, které probíhá tento týden ve švýcarském Davosu, bude dnes v nabídce několik zajímavých vystoupení, z nichž vyzdvihneme zejména příspěvek prezidentky ECB Christine Lagardové, která má v odpoledních hodinách hovořit v rámci dialogu na téma post-krizového „odemykání potenciálu“ Evropy. Ve večerních hodinách pak vystoupí také německý ministr financí Joerg Kukies a předseda Bundesbanky Joachim Nagel.
Pohled zpět:
Včera evropské trhy příliš nenadchl hospodářský sentiment odborníků a finančních analytiků předních institucí ohledně německé ekonomiky. Podle průzkumu ZEW (Centra pro evropský ekonomický výzkum) se nálada mezi analytiky opět zhoršila, když z 15,7 bodů index očekávání v lednu klesl na 10,3, ačkoli se očekával podobný výsledek jako v prosinci. Hospodářské problémy, na které podle prezidenta ZEW Wambacha index poukazuje, zahrnují např. nízkou spotřebu domácností a utlumenou poptávku ve stavebnictví. Vliv na očekávání však může mít i politická situace, která může čelit obtížnému vývoji ještě i po předčasných volbách, které jsou plánovány na 23. února a zatím není jasné, v jakém složení by mohla fungovat nová vláda. Polehčující okolností pro investory může být alespoň pokračující mírně růstový trend, který v případě ekonomických očekávání zatím přetrvává od září loňského roku. Tehdy index ve světle nelepšících se podmínek klesl na své roční minimum (3,6 bodů), ačkoli ještě na začátku léta jeho hodnota přesahovala dokonce 40 bodů. Dobré zprávy však včera přinesl výsledek indexu aktuální situace, jejíž hodnocení se poprvé od července minulého roku zlepšilo, ačkoli zůstává na hluboce záporných hodnotách (-90,4 vs -93,1 bodů v prosinci).
Akciové trhy v USA se po pondělní přestávce vydaly na cestu vzhůru, když mezi investory převládl optimismus s ohledem na očekávané dopady některých výkonných nařízení nového amerického prezidenta. Index S&P 500 tak porostl nad 6000 bodů, když posílil o 0,88 %. V Evropě byla výkonnost také převážně pozitivní, německý DAX porostl o 0,24 %, pražský PX přidal nepatrných 0,08 %. Hůře se však dařilo Trumpovu novému krypto tokenu, který zatím nebyl schopen zaujmout další výraznější růstové pozice a obchodoval se zhruba na polovině svého dosavadního maxima, když žádné z prvních prezidentských výkonných nařízení neřešilo digitální aktiva. Příliš se zatím nedařilo ani americkému dolaru, který dále klesal ze svých několikaletých maxim. To nahrálo euru, které se udrželo nad úrovní 1,04 EUR/USD, ale také české koruně. Ta posílila jak vůči dolaru (na 24,1 USD/CZK), tak vůči euru, kde hledá novou stabilitu dokonce pod úrovní 25,15 EUR/CZK.