Globální akciové trhy vymazaly z historického maxima již 15 bilionů dolarů ze své tržní hodnoty

Dnes v pondělí 7. dubna na začátku nového týdne zatím masivní výprodeje pokračují, když asijské akciové indexy propadly o dalších 7 až 10 %, a evropské akciové indexy nyní krátce po otevření evropských burz padají obdobně.

Globální akciové trhy vymazaly z historického maxima již 15 bilionů dolarů ze své tržní hodnoty
Michal Stupavský
Michal Stupavský

Klíčové aktuální investiční teze skupiny Conseq

  1. Právě začínající, a přitom již v tomto okamžiku velmi signifikantní globální obchodní válka, primárně prostřednictvím celních tarifů, představuje pro světovou ekonomiku enormní negativní nabídkový šok a zároveň černou labuť.
  2. Dle největší americké banky J.P.Morgan je nyní 60% pravděpodobnost, že světová ekonomika, a potažmo americká ekonomika, v průběhu letošního roku spadnou do recese.
  3. Zároveň také pravděpodobně poměrně výrazně vzrostou inflační tlaky, což v kombinaci s výrazně zhoršeným růstovým výhledem světové ekonomiky představuje určitou možnost realizace globálního stagflačního scénáře.
  4. Tento poměrně negativní globální ekonomický výhled představuje pro riziková aktiva v čele s akciemi a korporátními high-yieldy poměrně nepříznivé tržní prostředí, a proto další propady tržních cen finančních aktiv nemůžeme zcela vyloučit. Investoři totiž ještě poměrně pravděpodobně budou potřebovat nějaký čas, aby nové zásadní ekonomické fundamentální zprávy ze světové ekonomiky analyzovali a vstřebali.
  5. Proto máme naše investiční portfolia nyní nastavena poměrně hodně defenzivně.
  6. Co se globální akciové alokace týče, v posledních dnech jsme žádné změny v nastavení našich investičních portfolií neučinili. Stále jsme toho názoru, že americké akcie s velkou tržní kapitalizací a americké akcie ze sektoru informačních technologií jsou i nadále předražené.
  7. Na relativní bázi proto i nadále oproti americkým akciím preferujeme evropské akcie a akcie z rozvíjejících se trhů (emerging markets), které jsou dle většiny valuačních indikátorů v průměru oproti americkým akciím o polovinu levnější. Tato skutečnost přitom stále představuje velice výrazný valuační diskont neamerických akcií, který by se dle našich analýz i v následujícím období měl graduálně snižovat.
  8. Globální dluhopisová třída aktiv je jako celek oceněna stále poměrně atraktivně s tím, že průměrný globální dluhopisový výnos do doby splatnosti je s aktuální hodnotou kolem 3,5 % na nejvyšší hladině od roku 2009.
  9. U českých vládních dluhopisů i nadále udržujeme poněkud podváženou duraci neboli úrokové riziko, přibližně na 65 % benchmarku.
  10. Na korporátní dluhopisy máme z krátkodobého pohledu spíše opatrný názor, protože tzv. kreditní marže se stále pohybují pod dlouhodobými historickými průměry. Absolutní úroveň výnosů do doby splatnosti korporátních dluhopisů je nicméně i nadále poměrně slušná, u high-yieldů kolem 8 %.
  11. Za klíčová investiční rizika nyní považujeme jednak výrazně rostoucí pravděpodobnost realizace globálního stagflačního scénáře, a to především v USA, a jednak rekordní zadluženost, a to především americké vlády.

Pokud bychom měli shrnout výkonnost finančních trhů v minulém týdnu, tak riziková aktiva zaznamenala opravdu masivní ztráty. Globální akciový index MSCI All Country World odepsal 7,9 % a globální index korporátních high-yieldů odepsal 1,5 %.

Globální akciové trhy tak z historického maxima ze dne 30. ledna k aktuálnímu okamžiku vymazaly 15 bilionů dolarů ze své hodnoty neboli celkové globální akciové tržní kapitalizace.

Michal Stupavský
Michal Stupavský
Investiční stratég, Conseq Investment Management

Michal Stupavský má 16 let profesionálních zkušeností z finančních trhů, asset managementu a velkých nadnárodních průmyslových korporací. Jako investiční stratég největšího českého nezávislého asset managera Conseq Investment Management zodpovídá primárně za globální ekonomickou analýzu, a valuace globálních akciových a dluhopisových trhů. Na investičních konferencích pravidelně přednáší téma globálního investičního výhledu. Je rovněž pravidelným hostem na televizní stanici ČT24, spoluautorem první české knihy o behaviorálních financích Investor 21. století a autor Investičního slovníku. Vystudoval finance a oceňování podniku na VŠE v Praze a je rovněž držitelem mezinárodního titulu CFA (Chartered Financial Analyst). Působí také v Prague Finance Institute jako hlavní analytik. Michal Stupavský hovoří plynně anglicky, německy a francouzsky.

Další články autora
Reklama

Vědomosti dne

Jak obchodovat s akciemi

Svět velkých financí a tradingu na burzách je nyní otevřenější, než kdy dřív. Investiční strategie, které byly dříve výsadou malé skupiny finančníků, jsou dnes přístupné každému, kdo si zřídí účet u brokera, kterých je celá řada. Než se ale investor vrhne do světa obchodování akcií, měl by znát základní termíny a principy.

Proč cena zlata stále roste?

Zlato je cenný kov, který provází lidstvo po tisíciletí. Vždy bylo symbolem bohatství a napříč věky vždy dokázalo udržet svou hodnotu. A právě v tom spočívá jeho přitažlivost pro investory. Je to aktivum, které dlouhodobě obstálo přes všechny krize a ekonomické turbulence. Proč je zlato dobrá investice a proč jeho cena dlouhodobě roste?

Jak začít investovat

Investování je jedním ze způsobů, jak se účinně bránit proti inflaci a ochránit své peníze. Základem však je, poznat nejprve své možnosti, preference a stanovit si realistická očekávání. Váš investiční plán by měl počítat se třemi základy investování - výnosem, rizikem a likviditou.

Reklama
Reklama