Jak se nyní postavit k tržním propadům?

Trhy se intenzivně vyprodávají, na současných cenách spatřuji příležitost pro dlouhodobé investory, ale zároveň propady ještě nemusí být u konce.

Jak se nyní postavit k tržním propadům?
Timur Barotov
Timur Barotov

V období, kdy se ceny akcií intenzivně propadají jako je tomu nyní je obzvlášť důležité zachovat chladnou hlavu a chovat se racionálně. Emocionální prodeje aktiv v období akutní deflace cen aktiv je jeden z nejhorších zlozvyků investorů. V tomto článku se budu snažit dát tomuto tržnímu propadu řád a poskytnout analýzu několika pravděpodobných scénářů dalšího možného vývoje na americkém trhu akcií. V tomto případě budu analýzu provádět na hlavním indexu akcií S&P 500, který je nyní od vrcholu o 17 % níže a každým dnem hrozí, že vstoupí do medvědího trhu.

Aktuální vývoj hlavního akciového indexu S&P 500

Reklama

 

zdroj: BHS, YahooFinance

Reklama

Historicky se americký index pětiset největších společností v USA (S&P 500) v recesích propadl od svého vrcholu v průměru o 30–40 %. Vzhledem k tomu, že v současnosti je propad indexu zhruba o 17 % již dokonán, je z historického pohledu tento pokles již hrubě řečeno asi „v polovině cesty“, pokud nastane recese v USA. To je ale samozřejmě jen spekulace, přesné dno trhů nikdo předem nezná. Nejhorší propad index zaznamenal v roce 1932 následkem Velké hospodářské krize, tehdy jeho hodnota klesla až o 86 %. Druhý nejhorší propad v historií index S&P 500 zaznamenal během finanční krize v roce 2009, kdy hodnota indexu klesla až o 57 % ze svého vrcholu. Pokud tedy pomineme nejhorší scénář, který se kdy udal, tak pokles o 57 % se zdá být realistický v případě, že by svět a potažmo Spojené státy byly uvrženy do silné krize následkem obchodních válek a dalších událostí. Takový scénář byl reprezentován poklesem indexu S&P 500 k nejspodnější horizontální linii. Ovšem od současných úrovní by to představovalo menší pokles o 46 %.

Pokud se bavíme o hrubém průměru poklesu indexu (30-40 %) v recesi, která jsou seriózní ale nikoli extrémní jako v letech 2009 a 1932, pak by index musel klesnout ještě až o 29 %. Uvažujeme-li horní hranici recesního poklesu (-30 % od vrcholu), pak index klesne již „pouze“ o 15 %. Recese hrozí v případě, že obchodní válka bude setrvávat příliš dlouho a americká ekonomika zrychlí svůj trend zpomalujícího ekonomického růstu, který se pak překlopí do záporných čísel a nezaměstnanost začne strmě stoupat ještě v letošním roce. Tento vývoj považujeme za poměrně pravděpodobný vlivem probíhajících událostí a v případě setrvávající absence podpory trhů Trumpovou administrativou, nebo centrální bankou (Fed).

V případě, že se Spojeným státům podaří vyhnout recesi, pak úroveň podpory, na které může index S&P 500 dosáhnout svého dna od kterého se následně odrazí výše může být přibližně v zeleném poli v grafu, nebo nad ním. Zelené pole odpovídá propadu indexu o 25–35 % ze svého vrcholu a bylo vybráno na základě výše objemu obchodování. Jinými slovy ukazuje to na cenovou oblast indexu, kdy historicky bylo zobchodováno vysoké množství kontraktů, což pak zvyšuje šanci toho, že index zde nalezne své dno, nebo minimálně záchytný bod. Ze současných cen by tak musel index klesnout již „pouze“ o 9–21 %, aby se ocitl v tomto poli. Index může nalézt své dno v tomto poli v případě, že Trump rychle urovná současný chaos a přistoupí ke svižné redukci recipročních cel na dovoz zboží do USA. Také Čína a EU by musely zmírnit svá odvetná opatření a Fed by musel přistoupit k urychlenému snižování úrokových sazeb USA. 

Zároveň je třeba mít na paměti, že v současnosti je propad na trzích velice intenzivní a strmý. Technicky se tak indexy blíží momentu, kdy je vysoce pravděpodobné, že dojde k obvykle svižnému odrazu cen výše. Ve prospěch tohoto odrazu hraje přeprodanost trhů, extrémní pesimismus, a tedy otočit toto momentum nemusí být obtížné, pokud se celní válka začne vydávat lepším směrem. V neprospěch toho hraje fakt, že Evropa ještě neoznámila svá odvetná opatření a také další nejistoty kolem Mexika, Kanady a dalších významnějších partnerských zemí USA. Na úrovni 4 770 bodů se tak nachází další silná podpora, od které by se mohl index výrazně odrazit výše, pokud tomu budou podmínky přát. Tato úroveň představuje maximum, které utlo rallye v roce 2021 a zároveň pokud se index dotkne této hranice, bude to znamenat, že index oficiálně spadl do medvědího trhu (propad o 20 % a více). Tato hranice je také podstatná z toho důvodu, že se tam nachází klíčové klouzavé průměry. Je to tedy ve zkrátce jakási „záchytná“ úroveň, která může na chvíli utnout pesimismus a nechat trhy nadechnout. Pokud se ale celní situace výrazně nezlepší, je pravděpodobné, že se tato úroveň časem zase proboří a index půjde níže směrem k recesním úrovním.

Ve shrnutí: uprostřed současného pesimismu a strachu je potřeba pamatovat na to, že takto výrazné propady na akciových trzích jsou dosti výjimečné. Historicky představovaly dobrý moment k opatrným nákupům finančních aktiv za snížených cen. Dlouhodobě ceny akcií stoupají výše a Spojené státy i přes veškeré problémy i nadále zůstávají a v dohledné době zůstanou vojensky, politicky a ekonomicky nejmocnějším státem světa.

Timur Barotov
Timur Barotov
analytik BHS

Pracuje na pozici analytika u obchodníka s cennými papíry BH Securities a.s., kde odpovídá za tvorbu prognóz a analýzu prostředí na kapitálových trzích s převážným zaměřením na americké trhy. Vystudoval magisterský obor financí na Institutu ekonomických studií Univerzity Karlovy a věnuje se investování již od počátku svých studií. Mezi jeho profesní zkušenosti se řadí i poradenství v oblasti fúzí a akvizic a projektová analytika týkající se valuací společností.

Další články autora
Reklama

Vědomosti dne

Jak obchodovat s akciemi

Svět velkých financí a tradingu na burzách je nyní otevřenější, než kdy dřív. Investiční strategie, které byly dříve výsadou malé skupiny finančníků, jsou dnes přístupné každému, kdo si zřídí účet u brokera, kterých je celá řada. Než se ale investor vrhne do světa obchodování akcií, měl by znát základní termíny a principy.

Proč cena zlata stále roste?

Zlato je cenný kov, který provází lidstvo po tisíciletí. Vždy bylo symbolem bohatství a napříč věky vždy dokázalo udržet svou hodnotu. A právě v tom spočívá jeho přitažlivost pro investory. Je to aktivum, které dlouhodobě obstálo přes všechny krize a ekonomické turbulence. Proč je zlato dobrá investice a proč jeho cena dlouhodobě roste?

Jak začít investovat

Investování je jedním ze způsobů, jak se účinně bránit proti inflaci a ochránit své peníze. Základem však je, poznat nejprve své možnosti, preference a stanovit si realistická očekávání. Váš investiční plán by měl počítat se třemi základy investování - výnosem, rizikem a likviditou.

Reklama
Reklama