Americké akcie sestoupily na dvouměsíční minima kvůli obavám z recese

Širší index S&P 500 klesl o 0,72 procenta na 3873,33 bodu a index Nasdaq Composite...

Americké akcie sestoupily na dvouměsíční minima kvůli obavám z recese
 Redakce
Redakce

Americké akcie sestoupily na dvouměsíční minima. Investoři se obávají, že zvyšování úrokových sazeb americkou centrální bankou (Fed) uvrhne ekonomiku Spojených států do recese. Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, dnes ztratil 0,45 procenta a uzavřel na 30.822,42 bodu. Širší index S&P 500 klesl o 0,72 procenta na 3873,33 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se propadl o 0,90 procenta na 11.448,40 bodu.

Akcie zasilatelské firmy FedEx se dnes propadly o více než 21 procent, reagovaly tak na překvapivě slabé čtvrtletní výsledky. Firma navíc při čtvrtečním zveřejnění výsledků uvedla, že kvůli nepříznivému hospodářskému vývoji stahuje odhad svého celoročního zisku, který zveřejnila v červnu.

Reklama

"Začínáme ze strany některých podniků z různých odvětví vidět určitá varování, která naznačují, že vyhlídky by mohly být horší, než jsme předpokládali," uvedl analytik akciových trhů Todd Lowenstein ze společnosti Union Bank. "Pokud přijde recese, můžeme očekávat další pokles akciového trhu," varoval Tom Martin z firmy GLOBALT.

Za celý týden se Dow Jonesův index snížil o 4,1 procenta. S&P 500 ztratil 4,8 procenta a Nasdaq se propadl o 5,5 procenta. Dow Jonesův index tak vykázal nejvýraznější týdenní pokles od srpna a indexy S&P 500 a Nasdaq od června, napsala agentura Reuters.

Reklama

Na devizovém trhu dnes euro mírně posilovalo vůči americkému dolaru, kolem 22:00 SELČ si jednotná evropská měna připisovala zhruba 0,1 procenta na 1,0010 USD. Britská libra vůči dolaru během dnešního obchodování sestoupila až na 1,1351 USD, tedy nejnižší úroveň za 37 let. Později ale část ztrát smazala a kolem 22:00 SELČ vykazovala pokles o necelých 0,4 procenta na 1,1425 USD.

V centru pozornosti zůstává Fed, který bude příští týden rozhodovat o nastavení své měnové politiky. Předpokládá se, že v rámci boje proti inflaci přikročí ke zvýšení své základní úrokové sazby o 0,75 procentního bodu.

Britská libra se dostala pod tlak kvůli překvapivě slabým údajům o vývoji maloobchodních tržeb v Británii, které posílily obavy o britskou ekonomiku. Také britská centrální banka bude příští týden jednat o nastavení svých úrokových sazeb. Předpokládá se, že základní úrok zvýší minimálně o půl procentního bodu.

Evropská centrální banka (ECB) minulý týden zvýšila svou základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu na 1,25 procenta. Zároveň signalizovala, že bude úroky dál zvyšovat.


Zdroj: ČTK

Reklama

Vědomosti dne

Proč cena zlata stále roste?

Zlato je cenný kov, který provází lidstvo po tisíciletí. Vždy bylo symbolem bohatství a napříč věky vždy dokázalo udržet svou hodnotu. A právě v tom spočívá jeho přitažlivost pro investory. Je to aktivum, které dlouhodobě obstálo přes všechny krize a ekonomické turbulence. Proč je zlato dobrá investice a proč jeho cena dlouhodobě roste?

Jak začít investovat

Investování je jedním ze způsobů, jak se účinně bránit proti inflaci a ochránit své peníze. Základem však je, poznat nejprve své možnosti, preference a stanovit si realistická očekávání. Váš investiční plán by měl počítat se třemi základy investování - výnosem, rizikem a likviditou.

Co je inflace a jak se projeví v investování?

Již druhá polovina roku 2021 přinášela první predikce možného turbulentního růstu cen v následujícím obdobím. V České republice v té době také začala pomalu stoupat míra meziroční inflace. Ze standardních z posledních let 2-3 % se inflace ke konci roku vyšplhala na 6,6 % a další růst na sebe nenechal dlouho čekat.

Reklama
Reklama