Americké akciové indexy letos stouply o pětinu, evropské o desetinu
V letošním roce vydělávají nejvíce americké akcie, hlavní americké akciové indexy se zhodnotily o zhruba 20 procent. Evropské indexy od ledna do konce srpna přidaly přibližně deset procent. ČTK to řekl analytik Portu Marek Malina.
"V letošním roce mezi klíčovými světovými indexy vedou právě americké indexy Nasdaq Composite a S&P 500, které si připsaly 20, resp. 19,1 procenta. Japonský Nikkei 225 byl odsunut na třetí místo s výnosem 16,1 procenta," uvedl Malina. Nadále kvůli slabému ekonomickému růstu zaostávají evropské protějšky, když index eurozóny Euro Stoxx 50 stoupl o 9,9 procenta a širší panevropský index Stoxx Europe 600 o 9,7 procenta. Britský FTSE 100 se zvýšil o 8,5 procenta.
V srpnu se konečně začalo dařit i čínským akciím, dodal Malina. Za poslední tři týdny si tamní index Hang Seng připsal osm procent, ale jeho letošní výkonnost je pouze 7,2 procenta. Oživení čínských akcií vedlo také ke zlepšení výkonnosti indexu rozvojových zemí MSCI Emerging Markets, který vzrostl od začátku roku o 7,4 procenta.
"Akciové trhy přitom do druhé poloviny prázdnin nevstoupily vůbec dobře, když výsledky mnohých amerických technologických firem nepotěšily trh," upozornil analytik XTB Tomáš Cverna. Výprodej navíc posílily obavy z recese v USA, které byly trhem přeceněny prakticky hned během prvního srpnového týdne díky silnému sektoru služeb.
Nové údaje o tříprocentním růstu amerického HDP ve druhém čtvrtletí a silný nárůst maloobchodních tržeb ale obavy investorů zažehnaly, doplnil Malina. Navíc tamní centrální banka (Fed) vyslala jasný signál, že začne se snižováním úrokových sazeb již na zářijovém zasedání a s uvolňováním měnové politiky investoři počítají i na zbývajících mítincích v letošním roce. Nižší úrokové sazby mají pozitivní vliv na akciový trh díky levnějšímu financování a indexy tak opět zamířily k novým maximům, vysvětlil.
Evropské akciové indexy reagovaly podle Cverny na dění v úvodu měsíce stejně jako ty americké. Nižší inflace v Německu, která naznačuje i oslabení růstu cen v rámci celé eurozóny v kombinaci se slabšími daty z německého průmyslu a růst tamní nezaměstnanosti, otevírají dveře k letošnímu druhému snížení sazeb. Německý index DAX vzrostl během srpna o více než dvě procenta a od začátku roku se jeho zisky pohybují mírně pod 13 procenty, podotkl Cverna.