Banky mají nejvíc kapitálu v historii
České banky mají největší peněžní polštář v historii. Vděčí za to českým domácnostem a jejich ochotě zadlužit se ve jménu bydlení.
Z pololetních dat české národní banky vyplývá, že ke konci června měly 17 procent rizikových aktiv krytých kapitálem, byly tak v o polovinu lepší kondici než v předkrizovém roce 2008. „Nárůst kapitalizace souvisí s dobrým hospodařením bank v kombinaci s tím, že dosud přesně nevědí, jaké budou kapitálové požadavky po implementaci všech změn v regulaci,“ vysvětluje Milan Lávička z J&T Banky.
Banky tak raději drží více volných peněz, než je nutné. „Chceme mít k dispozici nejen dostatek kapitálu na další úvěrový růst, ale I určitou kapitálovou rezervu navíc,“ potvrzuje Tomáš Kofroň z Reiffeisenbank.
V evropském měřítku není tak silný peněžní polštář zdaleka obvyklý. Podle dat agentury Bloomberg je kapitalizace evropských bank v průměru takřka o pětinu slabší.
„Za nárůstem kapitálové přiměřenosti se skrývají I některé pro ekonomiku nepříznivé trendy. Jedním z nich je absence růstu úvěrového trhu,“ uvádí Marek Hatlapatka z Cyrrusu. Poptávka po půjčkách totiž zatím zdaleka nesvědčí o hospodářském oživení. Podniky si zatím letos nabraly stejný objem nových úvěrů jako loni, a trh s půjčkami tak táhnou zejména hypotéky.
„České banky vděčí v mnohém za svou dobrou kondici českým domácnostem a jejich ochotě zadlužit se ve jménu bydlení,“ uvádí Petr Hlinomaz z BH Securities. Zájmu o hypotéky nahrávají zejména úrokové sazby na historických minimech.
Vysoký objem kapitálu v domácích bankách je dán I tím, že jejich zahraniční matky vyvádějí ze svých českých akvizic méně kapitálu, než by mohly. „Jinak by se zřejmě potýkaly s nelibostí regulátorů. Ponechání zisku dceři je regulatorně schůdnější cesta se stejným dopadem z hlediska prověrek kapitálové dostatečnosti ze strany ECB,“ uvádí Martin Lobotka z Consequ.
Zdroj: deník Mladé frondy E15, čtvrtek 2. října 2014